Církevní sňatek

Pokud je Tvým snem církevní svatební obřad, je nutné opět zajít na matriku a zjistit příslušné informace. Výběr svatebního místa je pak logicky zúžený na kostely, kterých ovšem máme v České republice dostatek. Je jen na Tobě si vybrat ten správný dech beroucí, okouzlující a nejkrásnější kostel, prostě kostel jako stvořený pro Tvou svatbu. Pokud jste oba věřící, je to snadné. Nevěřící ovšem musí podstoupit různé ceremonie, aby tento svazek mohli uskutečnit. V obou případech je nutné zajít za farářem z Vámi vybraného kostela a dohodnout s ním termín svatby. Církevní svatební obřad je nutné domluvit nejméně tři měsíce dopředu a také absolvovat předmanželskou přípravu.

Charakteristickým znakem církevního sňatku je, že svátost manželství je chápána mnohem důstojněji, a je jí také přikládána mnohem větší vážnost. A důležité upozornění na zásadní rozdílnost civilního a církevního sňatku. Civilní obřad je možné absolvovat vícekrát, v případě církevního sňatku mohou dle zásady: „Co bůh spojil, člověk nerozděluj“ snoubenci vstoupit do svazku manželského pouze jednou, protože manželství církev chápe jako doživotní slib. Výjimkou je úmrtí či jiné specifické okolnosti umožňující církevní odluku.

Prohlášení o uzavření manželství pak učiníte před příslušným orgánem církve, jejíž působení v ČR je povoleno registrací Ministerstva vnitra ČR. Církevní sňatek může být uzavřen až poté, kdy snoubenci předloží oddávajícímu osvědčení vydané příslušným matričním úřadem, ne starším tří měsíců.

Pozor ovšem, alespoň jeden z vás musí být příslušného vyznání ke kterému kostel, který jste si vybrali přísluší!

Obě formy uzavření manželství, tedy jak sňatek civilní, tak sňatek církevní jsou rovnocenné a mají v zásadně stejné právní následky. Rozhodnutí je tedy jen a pouze na vás.  Je také možné, poté co byl uzavřen občanský sňatek stvrdit manželství ještě i náboženským obřadem. Takový následný náboženský obřad však už nemá podle zákona o rodině žádné právní následky. Opačný postup, tedy uzavření nejprve církevního sňatku a až poté uzavření sňatku občanského, není povolen!

aisle-1854098_1280

Už se vidíš jít chrámovou uličkou s dlouhým katedrálním závojem ve vlasech? Nebo spíše v nádherných svatebních šatech rozkvetlou letní loukou (viz. článek Civilní obřad)?

Lucie Roženská

Lucka poskytuje pětihvězdičkové služby v oblasti organizace svateb. Má mnoholeté zkušenosti jako event manager v různých oblastech, a to od konferencí po soukromé akce, včetně svateb. Její přesah jí umožňuje nabídnout svých klientům neotřelé, jedinečné a zcela individuální pojetí jejich svatby.