Netradiční dárek pro svatebčany, neokoukaný svatební drink nebo překvápko v alko koutku? To všechno víno v plechovce od Vi Wine splňuje!

Víno v plechovce? To snad ne! Samotnou mě napadla spousta negativ a byla jsem vůči tomuto konceptu z počátku skeptická. Pak jsem se ale tomuto produktu podívala na zoubek a ejhle, ono je to vlastně super! Takových způsobů využití nejenom na svatbách ale i rozlučkách, kde jen začít 🙂

Aby sis mohla udělat vlastní obrázek, zda je to teda opravdu tak peckovní koncept, sepsala jsem pro tebe tento článek. A využití? Fantazii se určitě meze nekladou. Určitě je to super dárek pro svatebčany, dárek pro žádost svědka či svědkyně, nebo prostě obohacení svatebního alkoholového koutku. Určitě tě hned napadá jak ještě lze využít víno v plechovce na tvé svatbě. Ale pojďme se podívat tomuto konceptu trochu pod pokličku. Jak je již zvykem, vyzpovídala jsem Janču z Vi Wine (https://viwine.org/). Příjemné čtení!

Víno v plechovce? Nabízí se hned první otázka na tělo 🙂 Jak tento obal ovlivní chuť? Plechovka nemá na víno žádný vliv. Tak jak se do plechovky víno naplní, tak i výsledně po otevření chutná. Určitě vás napadne, že hliník, z kterého je plechovka vyrobena, musí chuť ovlivnit. Ale není tomu tak. Uvnitř plechovky je speciální potravinářský nástřik, takže víno s hliníkem do kontaktu nepřijde.

Proč zrovna plechovka, jaké jsou její přednosti? Plechovka je obalem budoucnosti. Sami jsme o tom přesvědčení a napovídají tomu všechny statistiky a prodeje nápojů v plechovkách. Plechovka je lehká, skladná, donekonečna recyklovatelná, velmi odolná, snadno se otvírá a nápoj je v ní hermeticky uzavřen, takže na něj nepůsobí žádné vnější vlivy jako vzduch a světlo. Tak jak se nápoj do plechovky naplní, tak si ho poté i vychutnáte. Můžete si ji vzít všude sebou a má optimální velikost. Plechovka je také čím dál oblíbenějším obalem nejen u mladých lidí. 

Jaká vína nabízíte? Aktuálně máme v nabídce 3 varianty:

WHITE – bílé polosuché víno – Ryzlink Vlašský – pro ty, kteří ocení klasiku.

SECCO – perlivé bílé suché víno – pro milovníky prosecca.

BLACK – polosladké rybízové víno s kapkou sody – dokonalý letní drink se sníženým obsahem alkoholu (5%, ostatní mají 11% a 11,5% jako klasická vína).

Nabídku druhů plánujeme nadále rozšiřovat, aby si každý vybral to své oblíbené.

Jaká je trvanlivost takového vína? Víno, jako takové, nemá datum spotřeby. Uvádí se datum jeho lahvování, v našem případě plechovkování. U našich perlivých variant však uvádíme minimálně 2 roky. Pokud budete víno správně skladovat, tedy nebudete ho vystavovat vysokým nebo nízkým teplotám, vydrží v plechovce svěží několik let.

Je design plechovek daný, nebo je možné ho na přání klienta upravit? Design etikety aktuálních 3 variant je daný. Pokud si však u nás klient objedná velké množství vína, umíme zařídit i vlastní etiketu na přání. Do budoucna to však plánujeme změnit a nabídneme i možnost vlastních designů plechovek i pro menší objemy. Třeba právě speciálně pro události jako je svatba.

Máte balení jen na jednu plechovku? Máme dárkový balíček na 3 plechovky a 6 plechovek. Na e-shopu prodáváme plechovku od 1 ks v běžném zasílacím balení (eko krabice). Rádi ale vymyslíme i obal na 1 plechovku, pokud si ji budete přát 😊

Jaký je minimální odběr? Minimální odběr na e-shopu máme od 1 plechovky. S větším počtem objednaných plechovek je však výhodnější výsledná cena za 1 plechovku.

Jaké jsou nároky na skladování? Je to jako u klasické skleněné láhve? Plechovky můžete uchovávat v běžné pokojové teplotě. Není dobré je vystavovat přímému slunci či mrazu, jako je tomu u všech běžných obalů. Ideální je mít plechovky v lednici, kde je máte ihned po ruce, nachlazené a připravené k vypití.

Není plechovka trochu neekologická? Plechovka je právě naopak obal ekologický – pokud se však správně recykluje. Z jedné plechovky lze již za 60 dní vytvořit opět plechovku novou, a to bez ztráty kvality materiálu, pouze za použití staré plechovky. V podstatě recyklace 1:1. Úroveň sběrných míst pro hliník není v ČR bohužel ještě na optimální úrovni, ale stále se posouváme dopředu a šedivých kontejnerů na sběr plechovek po celé republice stále přibývá. Tím, že nápojové korporáty, stále častěji používají pro své nápoje plechovku, roste také tlak na sběrná místa a odpadářské a zpracovatelské firmy, aby byl hliník z plechovek recyklován správným způsobem. Na použité plechovky, jako cennou surovinu, se u nás v posledních letech bohužel moc nemyslelo, ale vidíme, že se konečně „probouzíme“. Když jsme na trh s vínem v plechovce v ČR přišli, lidé se nás často ptali „Víno a v plechovce? To jsem ještě neviděla“. Dnes už je otázka spíše „Víno v plechovce? Super nápad. Jak mám plechovku zrecyklovat?“. Takže vnímáme i posun v ekologickém myšlení lidí, kteří už začínají brát plechovku stejně, jako PET lahev = nutnost ji vytřídit, rozhodně nepatří do komunálního odpadu.

Dočetla jsem se, že plechovky jsou zálohované. Jak ji vrátím? Aktuálně již plechovky nezálohujeme. Bylo tomu tak v roce 2018/2019, kdy jsme byli první, kdo nabízel za vrácení plechovky na našich sběrných místech korunu na zpět. Nicméně legislativa v ČR je tak nesmírně složitá, že jsme tuto činnost byli nuceni ukončit. Aktuálně jsme hrdými členy projektu Zálohujme, kde je náš Honza (jeden ze zakladatelů Vi WINE) jedním z ambasadorů. https://www.zalohujme.cz/

Povězte nám něco o sobě. Jak jste se dostali k této práci a co vás na ní baví? Víno v plechovce jsme nevymysleli, ale inspirovali jsem se v USA, kde je to naprostý trend již několik let. Celé to vlastně začalo ve Znojmě, které je centrem vína, kde jsme dříve pobývali. Když nám Eva, jedna ze spoluzakladatelek, vyprávěla o své poutní cestě po Španělsku, jak je zde zvykem pít při pouti víno a že skleněné lahve se v batohu hodně pronesly. Dali jsme si jedna a jedna dohromady, zjistili, že v ČR víno v plechovce nikdo nevyrábí a rozhodli jsem se to zkusit. Baví nás prošlapávat neznámé cesty a máme radost, že je i naší zásluhou se víno v plechovce v ČR „zlegalizovalo“. Baví nás na projektu pracovat, rozvíjet ho a posouvat dál. A také nás hodně baví VÍNO a věříme, že Vás bude bavit Vi WINE 😊

Lucie Roženská

Lucka poskytuje pětihvězdičkové služby v oblasti organizace svateb. Má mnoholeté zkušenosti jako event manager v různých oblastech, a to od konferencí po soukromé akce, včetně svateb. Její přesah jí umožňuje nabídnout svých klientům neotřelé, jedinečné a zcela individuální pojetí jejich svatby.