Výběr termínu svatby

Jedním z prvních kroků při plánování svatby je zamyšlení nad termínem toho nejdůležitějšího dne, svatby. Od toho se totiž odvíjí úplně všechno. Možnosti každého z dodavatelů, počínají od termínů svatebních salónů, přes místo svatebního obřadu až po floristu. Jejich kapacity budou záležet na tom vašem jedinečném datu, které zvolíte. Je také nutné brát v úvahu, že den svatby může také ovlivnit cenu.

Než začnete nad tím vhodným datem uvažovat, je potřeba si promyslet, zda by měl něco znamenat, nebo zda to vybrané datum získá až po uskutečnění svatebního dne na své důležitosti. Další směr, kterým by se Tvé úvahy měly zabývat je období, ve kterém chceš svatbu uskutečnit.

To, který z pohledů je pro Tebe důležitější si musíš bohužel rozhodnout sama. Pokud ovšem nechceš, aby to rozhodnutí bylo jenom na tobě, tak se poraď se snoubencem. Jistě ti řekne svůj názor. Ale pozor! Nemůžeš po něm chtít, aby rozhodoval bez dostatečného množství podkladů a doloval z Tebe Tvůj názor.

Doporučuji předem si to promyslet sama. Napsat si pár návrhů a vybraných termínů a až tento seznam s ním konzultovat. Já Ti ráda dám pár postřehů a základních informací, které ti pomohou předvýběr udělat. Detailnější informace pak najdeš ve článcích jarní, letní, podzimní a zimní svatba.

Jaro, léto, podzim nebo zima?

Každé období je specifické a v každém období může být svatba nádherná a nezapomenutelná. Pokud si chceš své datum svatby stanovit dle ročního období, zamysli se nad tím, co pro tebe jednotlivá období znamenají. Které je ti nejbližší a ve kterém by byla tvá svatba dokonalá. Výhody a nevýhody jednotlivých období a najdeš v příslušných článcích.

Pokud již máš své období svatby jasné, pak je velmi vhodné zkonzultovat s nejbližšími rodinnými příslušníky a přáteli, zda v tomto období nemají nějaké aktivity, které nelze zrušit či přesunout. Vyhneš se pak nepříjemnému řešení nového termínu v období, kdy již máš spoustu věcí naplánováno. Hlavně změna termínu ve vybraném místě by mohl být problém. Dneska je moderní rozesílat cca 6 měsíců před svatbou tzv. Save the date kartičky, či e-maily, svatebním hostům, aby si tento den či víkend rezervovali v kalendáři a počítali s ním dopředu. Můžeš také přiložit seznam přespolních hostů, kterým ubytování zajišťujete vy.

V případě že máte se snoubencem v rodině a mezi přáteli hodně malých dětí, je opravdu třeba dát vědět termín hodně dopředu, aby si mohli naplánovat rodinné dovolené a případné aktivity dětí v létě. Nechceš přeci, aby na tvé svatbě chyběla nejlepší kamarádka, protože si na daný termín koupila dovolenou u moře, že ne? J

Také v prvních dvou zářijových týdnech mají lidé plno práce s návratem do poprázdninového režimu. Děti jdou do školky či školy, mají nový rozvrh kroužků a je proto potřeba zařídit hodně věcí. Většinou tak ty dva týdny trvá, než se zase všechno vrátí do klidového zaběhnutého režimu.

A co teprve zimní svatba a předvánoční a novoroční shon. Není to jednoduché vybrat ten nejlepší termín. Proto se začti do dalších článků, které ti s rozhodováním jistě pomohou.

Také doporučuju si na papírek vypsat několik variant možných termínů svatby a ta pak představit snoubenci. Společně pak jistě vyberete to pravé, které bude pro oba tím dokonalým datem pro tak velký životní krok.

Ať už se pak rozhodnete pro jakékoliv datum svatby, nezapomínejte na to, že nejdůležitější je, to co toto datum pro vás představuje. Nejkrásnější den vašeho života.! To, že si datum pak nebudete pamatovat, mohou vyřešit například rytiny na snubních prstýncích, nebo datum vybroušené na sklenicích pro přípitek. Je třeba také dopředu počítat s tím, že může nastat situace, kdy budeš muset být ochotná udělat nějaký ten kompromis ve prospěch důležitějších prvků svatby jako například vysněném místě na obřad, nebo přítomnosti některého člena rodiny na němž vám oběma hodně záleží.

Já sama jsem si proto udělala právě již doporučovaný seznam možných termínů svatby (bylo jich celkem 10 v průběhu letních měsíců), kdy potom jedno z nich pasovalo na to pravé, nejkrásnější místo pro mojí skvělou a nezapomenutelnou svatbu a co více hodilo se všem!

Lucie Roženská

Lucka poskytuje pětihvězdičkové služby v oblasti organizace svateb. Má mnoholeté zkušenosti jako event manager v různých oblastech, a to od konferencí po soukromé akce, včetně svateb. Její přesah jí umožňuje nabídnout svých klientům neotřelé, jedinečné a zcela individuální pojetí jejich svatby.