Jak na výběr jedinečného data svatby?

Vybrat termín svatby není jednoduché pokud máš všechna období ráda stejně, nebo v každém z nich spatřuješ nějakou výhodu i nevýhodu. Můžeš mít zcela oprávněně nerozhodná!

Co třeba stanovit datum, které se bude odvíjet od dat, která pro váš vztah něco znamenají? Může se jednat o den seznámení, den kdy jste spolu začali chodit, nebo můžeš uspořádat svatbu přesně do roka od té chvíle, kdy Tě snoubenec požádal o ruku. Tento způsob výběru dodá Tvojí svatbě nejenom romantickou vzpomínku na předcházející události, ale také Ti (a hlavně snoubenci) ušetří starosti se zapamatováním si dalšího důležitého výročí.

Nechceš spojovat dvě důležité události vašeho vztahu do jednoho data. Nevadí!

Další možností jak vybrat datum je inspirovat se datem svatby rodičů,  narozením dětí, či jiným důležitým datem ve vaší rodině. Je to způsob jak ukázat vašim nebližším že je milujete a vážíte si jich. Výběr takovýchto dat je také možnost, jak zakomponovat do svatby blízké, kteří zemřeli, nebo z nějakého důvodu nemohou na svatbě být.

Ani tato možnost ti výběr data neusnadnila? Tak se nech inspirovat magií!

Na každý rok připadají některá data, která podle numerologie, astrologie a jiných věd mají přinést štěstí do manželství. Často jsou to taková data, ve kterých se opakuje jedna číslice jako třeba 3. 3. 2013 nebo třeba skladba čísel jako 1. 5. 2015 a podobně. Dalším datem, které někteří snoubenci považují za šťastné je například pátek třináctého, nebo 29. 2. v přestupný rok. Pozor, tato data je však nutné rezervovat dostatečně dopředu, protože je o ně zpravidla velký zájem.

Doporučuju si na papírek vypsat několik variant možných dat svatby a ta pak představit snoubenci. Společně pak jistě vyberete to pravé, které bude pro oba tím dokonalým datem pro tak velký životní krok.

Ať už se pak rozhodnete pro jakékoliv datum svatby, nezapomínejte na to, že nejdůležitější je, to co toto datum pro vás představuje. Nejkrásnější den vašeho života! To, že si datum pak nebudete pamatovat, mohou vyřešit například rytiny na snubních prstýncích, nebo datum vybroušené na sklenicích pro přípitek. Je třeba také dopředu počítat s tím, že může nastat situace, kdy budeš muset být ochotná udělat nějaký ten kompromis ve prospěch důležitějších prvků svatby jako například vysněném místě na obřad, nebo přítomnosti některého člena rodiny na němž vám oběma hodně záleží.

Doporučuji si vybrané datum svatby ověřit na matrice ideálně ještě před závaznou rezervací místa svatby a dalších dodavatelů. Bohužel ne vždy vyjde matrika vstříc! Neproblémovější jsou termíny kolem státních svátků a velmi žádaná data daného roku, v roce 2018 je nejoblíbenějším termínem 18.8.2018.

Svým klientkám vždy radím, aby si vytvořily již doporučovaný seznam možných termínů svatby (max. však 5), kdy potom jedno z nich pasuje na to pravé, nejkrásnější místo pro jejich skvělou a nezapomenutelnou svatbu.

Ještě jedno velké upozornění mě napadá, jsi žena, takže je normální, když se to pravé vybrané datum během počátečních příprav mění. Proto ten seznam, aby to snoubence moc nerozhodilo.

A nakonec několik pověr, které se pojí s termínem svatby:

  • Májové sňatky jedno léto trvají. Svatba v máj, do roka máry. Svatba v máji, nevěsta na máry. Po svatbě v květnu láska odlétá stejně rychle jako květy z třešní.
  • Když se v září oženíš či vdáš, bohatství zaručeno máš. Když se v září vdáš, bohatství a štěstí zaručeno máš!
  • Svatba v říjnu, láska pokvete, ale blahobyt uteče.
  • V listopadu svatbu radost nese! V listopadu za ohradu, nešťastné manželství.
  • V prosinci Tě sníh a zima třese, ale svatba daruje Ti lásku na věky !
  • Svatba na Nový rok, k věrnosti a lásce skok.
  • Úterý, šťastný den pro svatbu.
  • Doba masopustu  a posvícení představují dle pověr vhodné období pro svatbu. (od 6.1. do 10.3. – masopust, celý podzim do 25.11. – posvícení)
  • Svatby v průběhu dorůstajícího měsíce symbolizují vzrůstající lásku, rodinu a bohatství.
  • Páteční svatby také nebyly vhodné pověra říká v pátek vše nazpátek.

Z těchto pověr se dodržuje v dnešní době více méně už jen ta květnová. Ani ta už ale nemá v dnešní době vůbec žádný význam. Proč? Je to prosté, tato pověra vznikla ve starších dobách, kdy děti byly počaty většinou hned po svatbě. Proto květnová svatba přinášela pro nevěstu skutečno hned dvojí riziko. V letních měsících bylo vždy nutné starat se nejen o hospodářství, ale i začínaly práce na poli. Ženy často v prvních měsících těhotenství ani netušily, že těhotné jsou. Proto se nikterak nešetřily a to vedlo k častým potratům a s ní spojenou úmrtností. Ovšem ani v případě, že žena dítě donosila, neměla vyhráno. Porodit dítě v zimních měsících, neznamenalo pro dítě nic dobrého. Protože tou dobou již lidem zpravidla docházely zásoby a museli se tak „ chťe nechťe“ omezovat a šetřit. Ženy tak byly často velice zesláblé. Tyto děti proto velmi často umíraly.  Nic z toho ale už v naší moderní době neplatí.

Proto, pokud je květen váš oblíbený měsíc, není se čeho bát. Je pravdou, že je jedním nejkrásnějších měsíců na svatbu. Všechno kvete, příroda se raduje, počasí je z velké části příjemní a není ještě takové vedro, jako v létě. A co heslo: Máj lásky čas?! Není zrovna svatba oslavou té nejkrásnější lásky?

Lucie Roženská

Lucka poskytuje pětihvězdičkové služby v oblasti organizace svateb. Má mnoholeté zkušenosti jako event manager v různých oblastech, a to od konferencí po soukromé akce, včetně svateb. Její přesah jí umožňuje nabídnout svých klientům neotřelé, jedinečné a zcela individuální pojetí jejich svatby.