Vývazky tradice nebo přežitek?

Víte k čemu sloužila tradiční myrtová větvička ovázaná stužkou jakékoliv barvy? Byla považována za společný znak svatebčanů. Bylo potřeba označit všechny svatební hosty jasně viditelným způsobem, aby se při přejezdech z radnice na místo svatební hostiny nepomíchali s jinými lidmi či dokonce neztratili. Byl to i takový poznávací prvek pro jednotlivé svatební hosty, věděli tak, kdo ke s vatbě patří a s kým tedy mohou začít konverzovat. 
Vývazky měly také funkci ozdoby na špendlíku pro svatebčany. V dnešní době je již větvička myrty často považována za přežitek. Nahradily jí tzv. vývazky nebo také voničky. 
Jde o úzké, různě barevné proužky stuhy či jiné ozdobné látky, které jsou přes sebe různě přehýbány a v jednom bodě jsou k sobě přichyceny opět ozdobným špendlíčkem. 
Ovšem už i ty jsou považovány za levnou a zastaralou variantu. Nevěsty se dnes předhánějí v nápaditosti a originalitě. Vývazky jsou laděny do stylu a barevného tónu celé svatby. Často se jedná o velmi nákladnou položku. Obsahují prvky živých květin v kombinaci s různými dekory, např. peříčky, kamínky, větvičkami atp. Jelikož se jedná o nákladnější záležitost, omezují se v dekorování pouze na členy rodiny, či jen svědky a rodiče snoubenců. Ženich má vývazek zdobnější a finančně náročnější, říká se mu korsáž. 
Některé nevěsty dokonce považují vývazky za zcela zbytečnou součást svatby a vypouští je úplně. Ponechávají pouze korsáž ženicha. Děje se tomu často u těch svateb, u kterých se obřad, následná hostina a oslava, odehrává na jednom místě. 
Novinkou ve světě vývazků jsou svatební placky, které lze ladit do stylu a barev svatby, personalizovat iniciály novomanželů či jejich jmény a datem svatby. Placky se dělají v různých velikostech a dokonce je lze připevnit bez špendlíku. Lze totiž zvolit variantu uchycení pomocí magnetu, včetně proti-magnetu. To je opravdu velká výhoda. Cena placek je ovšem o něco vyšší, než u standardních vývazků. Počítejte cca 15 25 Kč za kus, což je srovnatelné s nákladnějšími květinovými dekoracemi.
Takže milé nevěsty, rozhodnutí zda vývazek na Vaší svatbě mít budete nebo ne, je jen a jen na Vás. Opět platí má zlatá rada: Vaše svatba, Vaše pravidla. Takže pokud se Vám vývazky líbí a na své svatbě je mít chcete, nic Vám v tom nebrání. Snad jen svatebčané v drahých oblecích a šatech, kteří nebudou moc nadšeni, že jim do jejich drahého a často nejlepšího kousku jejich šatníku budete chtít zapíchnout špendlík. Pokud je ovšem mít nechcete, tak je nemějte. Nikdo Vám to nebude mít za zlé! 

Lucie Roženská

Lucka poskytuje pětihvězdičkové služby v oblasti organizace svateb. Má mnoholeté zkušenosti jako event manager v různých oblastech, a to od konferencí po soukromé akce, včetně svateb. Její přesah jí umožňuje nabídnout svých klientům neotřelé, jedinečné a zcela individuální pojetí jejich svatby.