Svatebních pověr je opravdu mnoho a jejich interpretace se liší kraj od kraje. Svatební pověry jsou spojené s termínem svatby, počasím a oblečením nevěsty i ženicha. Nejvíce pověr se však váže k termínu konání svatby. V dnešní době jim už moc lidí moc velký význam nepřikládá.
Jaké to jsou?
Z těchto pověr se dodržuje snad již jen ta květnová. Ani ta už ale nemá v moderní době vůbec žádný význam. Proč? Je to prosté, tato pověra vznikla ve starších dobách, kdy děti byly počaty většinou hned po svatbě. Proto květnová svatba přinášela pro nevěstu skutečno hned dvojí riziko. V letních měsících bylo vždy nutné starat se nejen o hospodářství, ale i začínaly práce na poli. Ženy často v prvních měsících těhotenství ani netušily, že těhotné jsou. Proto se nikterak nešetřily a to vedlo k častým potratům a s ní spojenou úmrtností. Ovšem ani v případě, že žena dítě donosila, neměla vyhráno. Porodit dítě v zimních měsících, neznamenalo pro dítě nic dobrého. Protože tou dobou již lidem zpravidla docházely zásoby a museli se tak „chťe nechťe“ omezovat a šetřit. Ženy tak byly často velice zesláblé. Tyto děti proto velmi často umíraly. Nic z toho ale už v naší moderní době neplatí.
Proto, pokud je květen váš oblíbený měsíc, není se čeho bát. Je pravdou, že je jedním nejkrásnějších měsíců na svatbu. Všechno kvete, příroda se raduje, počasí je z velké části příjemní a není ještě takové vedro, jako v létě. A co heslo: Máj lásky čas?! Není zrovna svatba oslavou té nejkrásnější lásky?
Ovšem ani počasí nezůstalo pověrám ušetřeno. Většina je ale pozitivně laděna, takže kromě bouřky je ve svatební den přijatelné jakékoliv jiné počasí!
Nejznámější pověrou, která se váže k počasí je bezesporu tato: Déšť znamená kapky štěstí novomanželům. Bouřka pak naopak značí hádky v manželství. Ovšem existuje jiná pověra, která zase říká, že dvě bouřky za sebou značí velmi vášnivé manželství. Sluníčko pak pohodu a sníh zase požehnání a bohatství. Jasný den přináší radost ve společném životě.
A co teprve tradice a pověry, které se váží k oblečení či šperkům nevěsty? Znáte to všechny nevěsta by měla mít něco nového jako symbol nového začátku, něco starého pro zachování rodinných tradic, něco půjčeného což symbolizuje že bude naslouchat radám druhých a konečně něco modrého symbolizujícího věřnost, lásku a dlouhý život.
Aby to ovšem nebylo tak jednoduché něco půjčeného by mělo být od šťastně vdané osoby, protože jen tak se přenese i kousek štěstí na nevěstu. U stare věci doporučuji dát si pozor na pravé perly, protože ty přináší slzičky.
A co pověry, které se váží ke svatebním šatům? No samozřejmě tou nejčastější je, že ženich by nevěstu neměl v šadech vidět dříve než ve svatební den. Prý to nosí smůlu a brzy se rozvedou. Z praxe ovšem znám hodně párů, které tuto tradici nedodržely a mají spokojené a šťastné manželsvtí.
Dále pak pokud si prý nevěsta šije svatení šaty sama, zašívá si štěstí. Takže nevěsty asi je lepší jít cestou ušití svatebních šatiček od švadleny, a to ideálně velmi pečlivé, která doupravuje detaily ještě v den svatby, to prý zase přináší nevěstě štěstí. Pokud dojde při svatbě k natržení šatiček, pozor nesešívat, pouze špendlit, abyste neměli pro změnu smůlu. A jedna babská rada dokonce říká, že by si nevěsta měla dát pod svatební šaty zrnko curku a drobeček chleba, aby to byla ona kdo bude v manželství vládnout a bylo plné blahobytu.
Boty by zase němaly být s volnou patou či špičkou, nedejbože sandálky! Protože prý volnámi otvory odchází blahobit a požehnání. Také babičky na vesnicích nevěstám radí, aby své svatební boty daly na noc na parapet či před práh, protože si tak do nich štěstí může najít snáze cestu. A v neposlední řadě, peníz ukrytý v botě nevěsty značí bohatsté manželství. Pro udržení manželství by si do ni měla ještě schovat čtyřlístek nebo jetel.
Ani muži nezůstali pověr ušetřeni, např. ženich by neměl mít motýlka, protože by mohl nevěstě uletět. Rozhodně se doporučuje dát snoubenci do kapes hodně bankovek, protože to přináší hodně peněz v manželství. A pozor nevěsty, pokud vám ženich před oddávajícím během obřadu dupne na nohu, tak to znamená, že on bude ten, kdo bude ve vaší rodině vládnout.
A pozor na snubní prstýnky. Pokud jste pověřčivý pár, rozhodně si nezkoušejte ty, které již někdo nosí jako snubní. Protože to dle pověry svádí k nevěře.
Tak a už zbývá snad jen to ožehavé pečení svatebního cukroví a koláčků. Tady zase tradice velí, že by nevěsta měla odpočívat a ani při pečení nepomáhat pokud nechce mít ubrečené děti a chudé manželství.
Svatební dort by neměli ochutnat oba novomanželé, aby měli sladké manželství. Také se říká, že kdo bude mít při krájení ruku na hoře, ten bude mít v manželství navrch. No a pozor na svatebčany držící dietu! Svatební dort totiž symbolizuje plodnost manželského páru a proto by nikdo ze svatebčanů neměl odmítnout nabízený kousek a alespoň ochutnat.
Je jen na vás moje milé nevěsty, zda se pověrami budete řídit nebo ne. Pokud se ovšem rozhodnete si je vzít k srdci, abyste si své štěstí a spokojené manželství “pojistili” připravte se na to, že nebude lehké svatbu naplánovat. I tak vám všem přeji spokojené manželství plné lásky, porozumění a slunečných dnů. A pokud by přeci jenom někdy přiletěl mráček, nezapomínejte, že déšť značí padající štěstí a po každém dešti vždycky vyjde sluníčko!