Svatební koláčky

Svatební koláčky ke svatbě prostě neodmyslitelně patří. Jistě si také  bez nich neumíte představit svatbu. Setkáváme se s nimi ve výslužkách, ale i na svatební hostině samotné. Jenže jaké jsou druhy, kolik jich objednat, a jak dlouho vůbec vydrží? Na co si dát pozor? To vše se dočtete v mém novém článku ve kterém jsem za vás vyzpovídala Aničku z http://www.kolacky-od-anicky.cz/

Jen pozor, zaručeně na ně po dočtení článku dostanete chuť! 🙂

Jaké jsou velikosti, druhy a náplně svatebních koláčků

Druhů koláčků je několik. Snad by se dalo i říct, že co každý kraj, to jiný zvyk a jiný koláček. Rozdílnost je hlavně v detailech receptur, způsobu přípravy a zdobení. V zásadě by se daly koláčky rozdělit na ty kde je náplň vevnitř a ty kde se náplň dává nahoru na koláček a je tedy vidět jaký druh zrovna berete do ruky. Tyto tkzv. tlačené koláče se dělají spíše v čechách, a ty s náplní uvnitř, se dělávají na moravě. Já jsem moravačka, a možná i proto peču nejraději ty „NAŠE“ moravské.

Náplní je samozřejmě několik, ale má to svá omezení. Koláče plněné zevnitř se plní především tvarohem, mákem či ořechy. Právě tvarohová náplň je to co si každý představí pod pojmem svatební koláček. Lidé občas chtějí tyto koláčky naplnit i jinými náplněmi, kde však vzniká problém, protože nelze koláček naplnit příliš řídkou náplní, která v troubě koláček protrhne a vyteče ven. U koláčků tlačených se do kousku těsta vytlačí prohlubeň a vytvoří se jakýsi okraj nebo ráfek chcete-li, do kterého se nanese náplň. Takovýto koláček udrží i řidší náplně a nabízí tedy i více možností (jablková, povidlová apod.) Naše tlačené koláčky po upečení máčíme v másle rumu a cukru, a i když se to může zdát úsměvné, je vhodné tyto koláčky nedávat dětem jelikož obsah rumu není zanedbatelný. Avšak díky tomu vydrží déle vláčné. Všichni také známe například Chodské koláče, které jsou velké a zdobné. Koláč je naplněn například tvarohem, ale z povidel jsou dotvářeny kresby, které jsou pro tyto koláče typické.

Co se týká velikostí koláčků, jsou možnosti neomezené a záleží na každém jak chce aby vypadaly. Například již zmíněné chodské koláče jsou krásné, barevné a zdobné avšak jsou velké. Dle mého názoru a i zkušeností mohu říci, že lidé preferují koláče malinké. Velký koláč je nepraktický právě z důvodu, že ho jíte déle, a zvyšuje se riziko upatlání se, což na svatbách žádoucí není. Malinké koláčky vypadají moc hezky, ale také je jednoduše celé strčíte do pusy. Jsou tedy jaksi praktičtější. Existují dokonce i koláčky které se plní pouze špičkou nože, a ty jsou tak malinké, že jich do ruky vezmete celou hrst a tuto hrst si jednoduše vysypete do pusy.

Kolik svatebních koláčků se standardně dává do jedné výslužky?

Na začátek si řekněme, že žádný standard na toto není. Je na každé nevěstě jak chce výslužky a potažmo celou svatbu pojmout. Některé nevěsty chtějí dávat krabičku zákusků a do ní se koláčky jen „přidají“, takže stačí například jeden od každé náplně. Někdo chce například jako výslužku podávat malinkou lahev vína jako upomínku a k tomu se velmi hodí malinká krabička s například 4 koláčky (tedy jeden od každé náplně), a některá nevěsta chce dát pouze koláčky a potom je lépe koláčků zabalit do krabičky více (například 8, od každé náplně dva kusy). Toto množství velmi ovlivňuje i krabička či sáček jaký si snoubenci zvolí k zabalení koláčků. Pokud vyberou krabičku větší je nutné ji i více naplnit aby nevypadala poloprázdně.

Kolik počítat svatebních koláčků na osobu pro občerstvení  na svatbě (před obřadem, svatební hostinu, večerní raut)

Vždycky radíme snoubencům jednoduchou formuli, a to je 5-10 koláčků na osobu co se týká hostiny a většinou toto množství stačí až do večera i k rautu. Snoubenci musí zvážit kolik všeobecně budou na svatbě mít sladkostí. Pokud máme na svatbě dort pro novomanžele, a někdy bývá dortů i více, a také jiné sladké pamlsky jako cup caky, nebo jiné zákusky a cukroví, není již třeba tolik koláčků. Postačí nám 5ks na osobu. Občas chce někdo vyloženě tradiční svatbu, kdy chce pouze koláčky, potom je třeba jich připravit více jelikož je to jediná sladkost, která se na svatbě bude podávat.

Pokud se budeme bavit o občerstvení před obřadem myslím, že například 3ks na osobu budou stačit určitě. Sama bych volila spíš jeden hezky naaranžovaný tác koláčků a krabičku na doplnění kdyby se rychle snědl.

Kolik kg tedy svatebních koláčků objednat?

Kolik koláčků celkem je na zvážení snoubenců. Stačí si jen naplánovat kde koláčky budeme chtít nabídnout a kolik hostů budeme mít. Dle některých tradic se již několik týdnů před svatbou pečou koláčky tkzv. zvací, kdy snoubenci objedou osobně budoucí hosty s pozváním ke svatebnímu stolu a k tomuto pozvání přiloží pár koláčků jako pozornost.

Pokud to tedy shrneme, potřebujeme koláčky před obřad, na hostinu a večerní raut, na výslužky a mnozí novomanželé nosí po svatbě či před i každý svou krabičku do zaměstnání jako pozornost pro ty co u obřadu být nemohli.

Doporučení od Aničky

Velice důležitá je správná volba krabiček. Většina nevěst nemá jasnou představu o tom jaké krabičky lze na výslužky sehnat a volí všem známe papírové krabičky s ouškem. Tyto krabičky dle mého nejsou vhodné pro koláčky ale spíše na zákusky. Zákusky mají různé polevy a tudíž neprosychají a můžeme je zabalit do prakticky jakékoli krabičky, avšak koláček na vzduchu prosychá a proto vždy svým zákazníkům doporučuji krabičky, které se dají lépe zajistit proti vnikání vzduchu a tedy i prosychání koláčků. Snoubenci si musí totiž uvědomit, že koláčky se pečou většinou den před svatbou, a ty koláčky, které jsou do výslužek si hosté odváží po oslavě domů a většinou je jedí až další den. Pokud se tedy v pátek upečou, v sobotu je svatba a hosté si koláčky pravděpodobně odvezou večer domů, jedí je však až v neděli.
Koláčky mají delší trvanlivost a dalo by se říci, že čím déle se uleží tím lépe chutnají. Avšak na vzduchu rychle proschnou a ztvrdnou. Existují například i malé krabičky, které mají zvlášť dno a víko a lépe brání vniknutí vzduchu a následnému prosychání.

Co si dobře naplánovat?!

Na závěr bych ještě chtěla říci, že ráda koláčky peču co nejblíž svatbě, aby byly tedy co nejčerstvější. Avšak některé nevěsty se dočtou, že koláček vydrží 5 dní, což je v pořádku, ale už pak nemyslí na to, že čím je čerstvější, tím bude i chutnější. Jsou schopné si koláček objednat na úterý i když je svatba v sobotu a s tím, že koláčky chtějí vyzvednout už ráno. Z toho vyplývá, že se koláčky musejí péci již v noci na úterý a vydržet až do soboty či v případě výslužek až do nedělního rána než si hosté doma své výslužky rozbalí. Občas pak zjistím, že koláčky chtěj například na středu i když je obřad až v sobotu, a že například až v pátek řeší nákup stuh a výzdob obřadních síní. Chci tím říct, že koláček je vhodné vyzvedávat až jako jednu z posledních věcí které na svatbě řešíme. Svatební koláček stejně jako dort je totiž jakousi vizitkou svatby, novomanželů ale potažmo i mě jako pekařky.

 

Já jako svatební koordinátorka doporučuji klientkám, aby si vybrali dodavatele svatevních koláčků a objednali si vzorek na zkoušku ke kafíčku nebo na rodinnou oslavu. Budete tak přesně vědět co nabídnete svým hostům a ještě se při té příležitosti s dodavatelem domluvíte na tom, kolik tedy těch kg svatebních koláčků potřebujete právě pro vaši svatbu. Ono totiž, opravdu záleží na tom, jaký typ koláčků je právě ten váš svatební!

Lucie Roženská

Lucka poskytuje pětihvězdičkové služby v oblasti organizace svateb. Má mnoholeté zkušenosti jako event manager v různých oblastech, a to od konferencí po soukromé akce, včetně svateb. Její přesah jí umožňuje nabídnout svých klientům neotřelé, jedinečné a zcela individuální pojetí jejich svatby.