Svatební floristka – jaké jsou nové trendy?

Květiny neodmyslitelně patří ke každé svatbě, ať už se nevěsta rozhodne pro živé nebo umělé. Dávno už nejde jen o svatební kytici pro nevěstu. Již dlouhodobým trendem je květinová dekorace sladená od A do Z. Nejen že se v rámci svatební floristiky fantazii meze nekladou, ale už ani to nestačí 🙂 Novým trendem je podpora lokálních zahradníků a odběr kopletní květinové výzdoby od nich. Znáte květinvé farmy? Že jste o nich ještě neslyšeli? Tak se pusťte s chutí do čtení! Vyzpovídala jsem pro vás tentokrát skvělou floristku Nikolu Sadílkovou z farmy Květinový Sen .

KS_1

Co byste poradila nevěstám při výběru floristky (dodavatele květinové výzdoby)?

Každá floristka má k dispozici stejné květiny, ale vytvoří z nich jinou kytici. Máme svůj osobitý styl, proto by si měly nevěsty vybírat podle předešlé práce. Také by vám měla umět pomoci s výběrem květin či dekorací. Pokud jde o výzdobu svatebního místa, měla by vám poradit a říci, jak nejlépe využít jeho potenciál.

Je třeba o květiny během svatebního dne nějak pečovat, nebo jsou připraveny tak, že vydrží celý den svěží a krásné?

Základ je, aby byly květiny čerstvé. Pokud si floristka pěstuje květiny sama, tak je to nejčerstvější, co mohou nevěsty dostat. Důležité je vybrat druhy květin, které rychle nevadnou nebo použít přípravky, které vadnutí zpomalují. Pořád je nejlepší dát svatební kytici do vody, když není potřeba u focení.

V dnešní době již sezónnost květin až tak neplatí, díky letadlům a skleníkům lze sehnat i tulipány v zimě a podobně. Ovšem trendem je právě návrat k sezónnosti a využívání lokálních zdrojů. Povíte nám o tomto trendu více?

Pěstovaní květiny v Česku se pomalu rozšiřuje, už existuje i mapa květinových farem. Jde nám hlavně o soběstačnost a ekologické farmaření. Z reakcí nevěst spíše usuzuji, že ani nevědí, že farmy jsou. Přesto české květiny májí spoustu výhod, víte, kde se pěstují, jsou bez chemických postřiků a jsou čerstvé a voní. Navíc květinoví farmáři nejsou květináři, proto aby květiny vypěstovali, mají potřebné znalosti, jak o květiny pečovat a dost se vyznají.

KS_2

Co to znamená konkrétně pro nevěsty?

Nevěsty do svých kytic dostanou čerstvé a nevídané květiny, protože některé druhy, co se pěstují na farmách, ve velkoobchodě nenajdete. Květinová výzdoba bude hned pestřejší a může se do ní vložit více druhů květin. Pomocí sezonních květů bude hned jasné že šlo o jarní nebo podzimní svatbu.

Je možné sehnat v našich končinách i květiny pěstované zcela přírodně, tj. bez pesticidů a jiných pomocníků velkopěstitelů? Neodrazí se to pak ale v trvanlivosti a vzhledu květiny?

Nejvíce se u nás pěstují květiny zcela v souladu s přírodou. Podle mých zkušeností vydrží české květiny déle, musí se jim pouze častěji vyměňovat voda ve váze. Květiny mohou mít kratší stonky nebo menší květy, ale krásné jsou stejně.

Nejsou takto pěstované květiny dražší? Případně jaký je zhruba cenový rozdíl oproti dováženým květinám z holandských či čínských burz?

Naše náklady na pěstovaní květin jsou dražší, ale my květiny prodáváme přímo zákazníkům. Zatímco květiny z burz se asi třikrát přeprodají a každý prodejce zvýší jejich cenu, než se dostane k zákazníkovi.

KS_3

Není u těchto květin větší riziko toho, že díky právě přírodním vlivům na svatbu nebudou dostupné, protože je napadnou škůdci či jiné nepřízně teplotních výkyvů?

Stát se to může, ale u pěstovaných květin jsou známy postupy, aby se tomu dalo zabránit. Nicméně riziko je srovnatelné jako u rostlin z dovozu. Mohou být přemrzlé, opadávat a hnít. Proto jejich výběr musí být důkladný.

Jaké jsou trendy pro rok 2019, co se týče svatebních květinových dekorací?

V módě jsou zaručeně přírodní svatby. Buď kombinace jemných tónů barev se zelení nebo divoké luční květiny či různobarevné kytice. Hojně se na svatbách objevují svatební brány nebo girlandy ze zeleně na stolech. Začínají se využívat odpočinková místa, která doprovází květinová výzdoba.

Lucie Roženská

Lucka poskytuje pětihvězdičkové služby v oblasti organizace svateb. Má mnoholeté zkušenosti jako event manager v různých oblastech, a to od konferencí po soukromé akce, včetně svateb. Její přesah jí umožňuje nabídnout svých klientům neotřelé, jedinečné a zcela individuální pojetí jejich svatby.