Perly jako svatební šperk? Proč ne!

Perly miluji pro jejich jemnost, něhu a čistotu. Je to opravdu elegantní a nadčasový šperk, který dokáže podtrhnout ženskou krásu nejenom v kombinaci s malými černými, ale i džínami a podpatky. Symbolem perel je pro mě samotná modní ikona Coco Chanel, která tvrdila: „Žena potřebuje závoj perel“. Proč by tedy nemohl být i tím pravým šperkem pro podtržení krásy nevěsty? Ale co pověra, “kolik perliček, tolik slziček“, nebo také – “bílé šaty smutek tají, v perlách se slzy ukrývají.“

Poprosila jsem tedy odbornici a milovnici perel, zakladatelku e-shopu perlomanie.cz, Kateřinu Fiebigerovou, o její pohled na danou pověru a hlavně cenné informace k perlám samotným. Přeji příjemné čtení!

Perly ve svatební den – mýtus?
Každá nevěsta chce mít svatební den co nejhezčí. Ačkoliv se snažíme věřit tomu, že máme své štěstí pevně v rukou, nezapomínáme na věci mezi nebem a zemí. Někteří z nás svatební tradice pro jistotu dodržují, jiní se nenechají obalamutit. Odkud pochází rčení, že nevěsta na sobě nemá mít perly?
Možná i vy patříte k těm, co si chtějí své štěstí pojistit dodržením nepsaných zvyků. Nechcete něco podcenit ani o svatebním dni, aby to náhodou neovlivnilo vaši budoucnost. V zásadě platí, že by nevěsta na sobě měla mít ve slavnostní den něco nového, starého, půjčeného a modrého. Nová věc symbolizuje nový začátek, stará věc zachovává rodinné tradice, půjčená věc je symbolem toho, že i nadále budeme dbát rad druhých. Modrá barva je zase symbolem věrnosti. Většinou jde o elegantní podvazek s modrou mašličkou.

woman-918787_1920
Svatební zvyky, mýty a tradice
Starý bývá zpravidla rodinný šperk. I když jsou pravé perly krásné a vznešené, nevěsta by se jim měla podle letitého mýtu vyhnout obloukem, protože přináší do manželství slzy. Opravdu však věříme na to, že naše budoucí štěstí ovlivní perlové náušnice nebo perlový náhrdelník? Stejně tak bychom se pak měli vyvarovat i půjčeným svatebním šatům, které na sobě mají modrou barvu. Modrá barva na šatech totiž podle našich babiček znamená v manželství modřiny a násilí. Bílá barva značí čistotu, nevinnost a věrnost. Pokud vám všichni kolem tvrdí, že se máte perlám ve svůj svatební den raději vyhnout, můžete se tomu od srdce zasmát.

Svatební perly pro štěstí
Některé výklady k přítomnosti perel na svatbě totiž také tvrdí, že se tato pověra o slzách týká pouze pravých mořských perel, nikoliv perel říčních nebo umělých. Takže si z toho může každý vybrat to, co je mu libo. Faktem zůstává, že šperky z pravých perel jsou nadčasové a jejich skutečná hodnota je trvalá. Právě proto bývá častým zvykem, že se v rodině tyto šperky předávají z generace na generaci. Nebývá výjimkou, že je tímto šperkem ve svůj velký svatební den obdarována právě nevěsta. Navíc se také traduje, že šperky s perlami přinášejí štěstí, obzvláště, pokud jsou darované. Mnoho svatebních šatů je pošitých právě perličkami. Objevují se také na podvazcích i ozdobách do vlasů.

bridal-1867900_1920
Kdo měl na svatbě perly?
V britské královské rodině se dědí už přes 200 let dva perlové náhrdelníky, které si v den své svatby nasadila i královna Alžběta II. Perly jsou symbolem vysokého společenského postavení a šlechty. Jejich bílá barva symbolizuje nevinnost a jejich křehká krása a elegance je přímo předurčená k nošení právě u slavnostních příležitostí, jako jsou svatby. Perly nosila s oblibou i monacká kněžna Grace nebo manželka amerického prezidenta Jackie Kennedyová. Opěvovaná kráska Marylin Monroe dostala krásný perlový náhrdelník od svého manžela jménem Joe DiMaggio právě během svatební cesty.

Vaše štěstí závisí jen na vás
Všechny české svatební zvyklosti vycházejí z historických, pohanských či křesťanských tradic. Dodržování tradic je v dnešní přetechnizované a uspěchané době obdivuhodné. Jejich množství a mnoho různých výkladů nás však může snadno zmást. Nenechte se proto pohltit všemi mýty a pověrami, které se ke sňatku dlouhá léty váží, protože byste pak pomalu nedělali nic jiného, než se stresovali. Určete si se svým partnerem, co je pro vás zásadní a toho se držte. Koneckonců, je to jen váš svatební den a je na vás, jaký tento den bude. Vaše soužití však nebude záviset na dodržování přežitých mýtů, ale na vás samotných.

Jak poznat pravé perly?
Chcete koupit perly, ale bojíte se, že je nepoznáte od obyčejných korálků? Strach určitě mít nemusíte, když se budete řídit našimi radami.

Jsou 2 druhy perel – sladkovodní a mořské. Mořské perly jsou vzácnější, protože se v perlotvorce vytváří obvykle 1 perla. Zároveň jsou ale mořské perly náchylnější na poškození, protože mají slabší vrstvu perleti a ta se může mechanicky i chemicky poškodit. Perly sladkovodní se vytváří v perlorodce a vrstava perleti je silnější.
Většina perel je kultivována na perlových farmách. Je to již běžné získávání perel, protože ve volné přírodě se měkkýši, v jejichž tělech perly rostou vyskytují méně a méně. A poptávka po perlách stále stoupá. To ovšem neznamená, že by kultivované perly byly méně kvalitní, zdaleka ne! Perla se stejně jako ve volné přírodě vytváří v živočichovi a do nastartovaného procesu se obvykle nijak nezasahuje.

Rada číslo 1
Pozor na dokonale kulatý tvar, může značit umělou perlu.
Přírodní sladkovodní perly nebývají zcela kulaté, dokonalá kulatost je u perel velmi vzácná a od toho se také odvíjí jejich cena. Takže drobné nedokonalosti jsou znakem toho, že perla je přírodní a tudíž pravá.

Rada číslo 2
Přírodní perla je hedvábná, neblyští se.
Protože je perla výtvorem živého organismu, má svoji specifickou barvu a hlavně lom světla. Pravé perly jsou na pohled příjemné až hedvábné. Umělé perly skleněné se výrazně lesknou, až blyští.

Rada číslo 3
Zářivě bílá barva pravou perlu značit nemusí. Bílá přírodní perla má spíše nádech do světle béžova nebo žluta.
Barvy sladkovodních perel jsou od světlých po meruňkové až růžové, tmavé odstíny perel jsou dobarvované. Perly se dobarvují ještě v ulitě mlže, takže proces tvorby perly není nijak narušován. Každá perla je originálem, takže je velice složité najít perly do páru či na vytvoření náhrdelníku. Každá perla může mít rozdílný odstín a tvar. A přírodní perla je zřídkakdy zářivě bílá.

Rada číslo 4
Pravé perly drhnou.
A pravé perly jsou tvořeny perletí. Perleť, když se dotkne zubů, jemně drhne. Skleněné korálky po zubech čistě kloužou.

Tak si to shrňme. Sladkovodní perly nemívají obvykle absolutně kulatý tvar. Nedokonalosti nejsou na škodu, značí to, že perly jsou přírodním výtvorem a každá z nich je jedinečným originálem. Sladkovodní perly mají barvy světlé, ale obvykle ne zářivě bílé. A pokud je perla spíše hedvábná než podivně blyštivá a při dotyku o zub jemně drhne, máme v ruce kus vytvořený samotnou přírodou.

shell-1972980_1920

Jak pečovat o svůj perlový šperk?
Každý šperk potřebuje svoji péči. Perlový šperk o to víc, že perla pochází z přírody. Potvrzujeme rčení, že čím víc se perly nosí, tím víc září. Pokud budete mít perly shované ve své šperkovnici, mohou po čase zmatnět. Pak je stačí nosit a perly získají zpět svůj krásný, přirozený třpyt. Perla je součástí živého organismu, který žije pod vodou, tedy pokud perly nosíte, dotekem s vaší kůží získají nádherný lesk a celou vás rozzáří.

Perly je dobré nechávat ve šperkovnici, v době, kdy je nenosíte. Šperkovnice by neměla propouštět denní světlo a měla by být vypolstrovaná látkou. Každý perlový šperk by měl mít své místo a nedotýkat se dalších šperků.

Perly, jak už jsme psali, jsou výtvorem přírody, takže před aplikací parfému, makeupu a dalších látek doporučujeme perly sundavat, aby se na ně chemické látky nedostaly. Mohlo by se stát, že perly nevratně poškodí. Stejně tak perly nenoste na koupání.

Pokud dodržíte těchto několik rad, perlový šperk se stane vaším jedinečným společníkem po dlouhá léta.

Perla_náhrdelník

Lucie Roženská

Lucka poskytuje pětihvězdičkové služby v oblasti organizace svateb. Má mnoholeté zkušenosti jako event manager v různých oblastech, a to od konferencí po soukromé akce, včetně svateb. Její přesah jí umožňuje nabídnout svých klientům neotřelé, jedinečné a zcela individuální pojetí jejich svatby.