Makronky módní záležitost, nebo nastupující konkurence svatebních koláčků?

Makronky se pomalu ale jistě stávají neodmyslitelnout součástí svateb. Na všetečné otázky ze světa markonek mi odpověděla makronková guru Bára Balgová z BB Makronky.

Co to vůbec makronky jsou? Odkud pochází?

Makronky jsou sladké dezerty vyznačující se širokou škálou příchutí. Nejslavnější jsou francouzské markonky ale původní recept pochází z Itálie.

Z čeho se vyrábí?

Makronky se skládají ze dvou skořápek slepených lahodnou náplní. Skořápky jsou pečené z mandlové mouky, cukru a bílků. Na náplně se nejčastěji používá mascarpone nebo bílá čokoláda. Bohužel v dnešní době se používá čím dál více předpřipravených směsí a umělých dochucovadel. Naše makronky pečeme ze 100% mandlové mouky a náplně připravujeme z domácích surovin.

Proč si myslíte, že jsou momentálně makronky na svatbách tak vyžadované?

Modním trendům nepodléhají pouze svatební šaty ale i dezerty. Nevěsty můžou makronky sladit do barev svatby, což například svatební koláčky neumožňují. Navíc jejich malá velikost je na svatby velmi praktická.

Jde o náhradu tradičních svatebních koláčků?

Upřímně si nemyslím, že makronky zcela nahradí svatební koláčky. Jde o střet moderního s tradičním. V naší nabídce můžete najít tradiční české příchutě jako mák nebo ořechy. A naopak i moderní příchutě jako levandule, tiramisu nebo raffaello.

Lze jimi nahradit výslužky? Pokud ano, kolik ks je vhodné dát do krabičky?

Výslužka v podobě makronek se těší čím dál větší oblibě. Ideální jsou výslužky v podobě dvou makronek ve zdobeném pytlíčku či dárkové krabičce na osobu.

Jsou zcela bezlepkové?

Skořápky makronek jsou zcela bezlepkové. Náplně jsou většinou také bezlepkové, ale to je vždy nejlepší zkonzultovat s cukrářkou.

Jaké jsou druhy, velikosti?

Zde je velká variabilita. Existují maxi i mini makronky. Většinou se velikost pohybuje mezi 3-4cm. Makronky mohou chutnat po nejrůznějším ovoci, čokládě, po oříšcích, jiných dezertech, komerčních tyčinkách nebo po bylinkách.

Jsou používaná barviva zdravá?

Do makronek se používá většinou velmi malé množství barviv, která nejsou zdraví škodlivá. Existují však i přírodní barviva, která lze použít.

Lze je nějak svatebně vyzdobit?

Např. iniciály snoubenců, datem svatby? Šlo by je použít místo jmenovek? Rozhodně ano. Specializujeme se pouze na pečení makronek, a tak můžeme nevěstám nabídnout širokou škálu zdobení. Na makronky ručně malujeme iniciály novomanželů, datum svatby i drobné nápisy. Pečeme makronky ve tvaru srdce nebo makronky ozdobené krajkou či perličkami. Lze je tedy použít i jako jmenovky.

Může jimi nevěsta nahradit veškeré sladké na svatbě jako to lze u svatebních koláčků?

Na přání nevěsty samozřejme lze nahradit veškeré sladké pouze makronkami.

Kdy by se měli na svatbu objednat? Je třeba si rezervovat termín svatby? Jak dlouho dopředu?

Doporučujeme makronky objednávat nejpozději na začátku roku. V té době se odehrává velké množství svatbních veletrhů a termíny se rychle plní.

Jaká je jejich trvanlivost? Kdy je třeba je objednávat?

Doba spotřeby se odvíjí od náplně. Obecně ovocné náplně vydrží kratší dobu než ostatní kvůli vodě obsažené v ovoci. Doba spotřeby se pohybuje mezi 4 až 6 dny. Doporučujeme objednávat co nejdříve. Termíny oslav, svateb se jsou měsíce dopředu plné.

Kolik stojí cca makronky na svatbu s 50 hosty?

Nevěstám doporučujeme objednávat 2-3 makronky na osobu. Na svatbu s 50 hosty tedy 120-150 makronek. Cena makronek je různá podle toho zda se jedná o klasické či zdobené makronky. Cena se tedy může pohybovat mezi 2,5 až 3 tisíci korun.

Mohou si je nevěsty upéct doma? Jsou nějaká úskalí? Jak je to časově náročné?

Pečení makronek doma by bylo pro nevěsty rozhodně časově i finančně náročnejší než si je objednat. Makronkám se věnuji přes 2 roky a stále mě dokáží překvapit. Makronky se považují za jeden z nejtěžších dezertů.

Odkud pochází tvoje receptura?

Během dvou let jsem vyzkoušela několik receptů a navštívila pár kurzů. Recept jsem postupně upravovala s každým pečením, až jsem se propekla k tomu svému, který se mi osvědčil. :)

Něco o Báře a jejích BB markonkách

Na samém začátku mě makronky zaujaly svojí jedinečností, barevností a komplikovaností přípravy. Poprvé jsem se makronky odvážila upéct díky vánočnímu daru v podobě mandlové mouky a gelových barev. Začátky nebyly snadné, ale po nalezení toho správného receptu a po zdokonalení náplní jsou tady mé, a teď i Vaše, BBmakronky. https://www.bbmakronky.cz/

HQ5A4313

 

Lucie Roženská

Lucka poskytuje pětihvězdičkové služby v oblasti organizace svateb. Má mnoholeté zkušenosti jako event manager v různých oblastech, a to od konferencí po soukromé akce, včetně svateb. Její přesah jí umožňuje nabídnout svých klientům neotřelé, jedinečné a zcela individuální pojetí jejich svatby.