Kdo bude svědek a jaká je jeho role?

Určitě se shodneme na tom, že svědek hraje opravdu důležitou roli na Vaší svatbě. Ovšem, před jeho výběrem je potřeba se zamyslet nad tím, jakou úlohu by měl mít. Podle toho totiž vybereš toho správného. Já sama jsem šla cestou výběru někoho, komu bezmezně důvěřuju, na koho jsem hrdá, kdo mi vždycky pomohl a byl mi oporou i ve chvílích kdy by mě jiní již opustili. Zkrátka jsem zvolila pro mě toho nejdůležitějšího člověka na světě, tedy mojí maminku! Na rovinu Ti řeknu, že jsem se v tomhle případě vykašlala na všechny tradice, rady a zvyky! Prostě jsem to tak cítila a vím, že ona mi to velmi přála a můj velký den prožívala semnou o to intenzivněji.
A co na to moje kamarádky? Byly nadšené, protože jsou skvělé a sdílí moje přání a touhy. Já ovšem od svého svědka neočekávala žádné jiné role, kromě tedy té přirozené a biologické a to maminkovské. Chtěla jsem jen, aby byla semnou i během obřadu, stvrdit můj výběr a užít si svatbu spolu semnou. Tímto příběhem jsem Ti jen chtěla říct, že volba je jen a jen na Tobě!
 
Jaké role tedy svědek může mít, aby sis vybrala toho správného Tobě blízkého člověka?
 
Je to jednoduché, role jsou dvě (oficiální a neoficiální) a ty se samozřejmě mohou prolínat.
Oficiální role představuje tu nejdůležitější povinnost svědka a tou je, ano, podepsat se! Stvrdit Tvůj úmysl a výběr Tvého životního partnera. Měl by to být tedy někdo, kdo s Tvou volbou maximálně souhlasí a přeje Ti to z celého srdce!
Neoficiální role jsou spíše tradice, které připadají pouze jednomu, či oboum svědkům.  Je tradicí, že svědek ženicha se podepisuje jako první, až poté svědek Tvůj. Svědek ženicha také zpravidla přednáší svatební přípitek a proslov, a to hned po Tvém tatínkovi nebo případně místo něj. V neposlední řadě je jeho úkolem péče o svatební hosty v oblasti alkoholu, také se stará o to aby se hosté bavili. Ovšem tyto zvyky se mohou ve Tvém případě měnit, dle Tvého uvážení a přání. Je možné že tyto role rozdělíš i mezi své kamarády.
Co se týče Tvého svědka, ten by měl zase celý den opečovávat hlavně Tebe a stává se tvou pravou rukou.
Rolí obou svědků pak může být i pořádání svatebních her a dohlížení na zábavu jako takovou, včetně nutných organizačních věcí.
Kde je ovšem psáno, že to všechno musí dělat právě jenom oni. Jistě ráda pomůže kamarádka, nebo schopná tetička. Proč se omezovat při výběru svědka tím, zda je organizačně schopný a zábavný?
Ty jsi nevěsta a Ty si vše udělejte tak, abys byla maximálně šťastná a spokojená, a to i včetně volby svědka!
Nesmíme ještě opomenout jednu podstatnou předsvatební roli obou svědků. Jak toho tvého, tak snoubence. Rozlučka! Ano, organizace rozlučky! Doporučuji se se svým svědkem dopředu domluvit, jak by sis to představovala a neuškodí ani seznam kamarádek, které bys na rozlučce chtěla mít. 
Ovšem volbou toho správného svědka peripetie“ spojené s touto rolí nekončí. 🙂  Nastává jedna podstatná fáze a tou je, požádání svědka. Jenže jak to udělat co nejoriginálněji a nejosobněji?
Možností je opravdu hodně, záleží jen na Tobě co je Ti blízké a také jaký máš pro to vyhrazený rozpočet. Nejčastěji nevěsty dávají svědkům dárečky a tím je žádají o to, zda jim půjdou za svědka.
Dárkem může být šperk v podobě náramku, ať už přívěsek přátelství, který nabízí např. Pandora ve své kolekci, nebo zářivý klenot z kolekce Swarovski. Za zmínku stojí i řetízek s přívěskem v balení, které vše řekne za Tebe. http://m.fler.cz/zbozi/retizek-s-prstynkem-pro-svedkyni-druzicky-6562008 . Nevěsty také často vytváří osobní dárkové balíčky, které obsahují věci, které je se svědkem spojují. Výjimkou nejsou wellness pobyty, při jejichž příležitosti je dárek předán.  Drobné dárkové předměty, jako jsou zrcátka, placky a klíčenky ani nějak dlouze popisovat nebudu, stačí že jsem je zmínila. 🙂 To jsou ovšem takové relativně běžné způsoby, jak na to tedy originálně?
Narazila jsem na opravdu krásný a nenucený způsob, jak tuto žádost provést. Co říkáš na to, že pozveš svého vyvoleného svědka na lahodný šálek čaje k sobě domů? Alternativou samozřejmě může být i kavárna, ale při této variantě s tím budeš mít trochu organizačního zařizování navíc 🙂
Tak tedy, pozveš budoucího svědka domů, uvaříš mu šálek oblíbeného čaje a při té příležitosti ho požádáš, zda by Ti nešel za svědka. No na tom nic světoborného není což? Hmmmm. Néé, neboj se, je! On je totiž fígl je v tom hrnečku!!! On to není ledajaký hrneček! On je to kouzelný hrneček! Spíše tedy kouzelný podtácek. 
Jde o set hrnku se jménem a podtáckem s žádostí. Hrneček je vhodný do myčky a tácek je vyroben z kvalitní hladké lepenky. Na výběr jsou něžné a krásné motivy, které lze měnit na přání a cena je opravdu bezkonkurenční! 260 Kč. Jenže, to bych nebyla já, abych pro vás neudělala maximum že? Tak tedy mé milé nevěsty, mám pro vás u paní Eriky domluvenou slevu 10% na tento krásný a originální způsob, jak požádat svého vyvoleného“ svědka, aby se ujal tak důležité role ve váš kouzelný den. Objednávat lze přes zprávu FB messengeru a stačí napsat slevový kód: SVATBYSLASKOU
Objednávat můžete přes tento odkaz: https://www.facebook.com/reknianodoplnky/
Budeme moc rády, pokud nám pošlete fotky z toho kouzelného okamžiku a přidáte pár slov, jak se hrneček líbil!
Erika na svých stránkách nabízí ještě jeden originální způsob, jak požádat svědka! Jde o puzzle s krásným květinovým či jiným žensky laděným motivem s textem žádosti. Takže pokud svěděk má zálibu ve skládání puzzle, jistě ho tento způsob žádosti potěší!

Lucie Roženská

Lucka poskytuje pětihvězdičkové služby v oblasti organizace svateb. Má mnoholeté zkušenosti jako event manager v různých oblastech, a to od konferencí po soukromé akce, včetně svateb. Její přesah jí umožňuje nabídnout svých klientům neotřelé, jedinečné a zcela individuální pojetí jejich svatby.