Jak vybrat toho pravého svatebního fotografa?

Svatba je jedinečný a nezapomenutelný den pro snoubence, ale i pro jejich rodinu a blízké. Je to opravdu velký nápor emocí a krásných okamžiků, které je důležité zachytit, abyste si je mohli po čase přimenout. Proto je opravdu velice důležité, vybrat si skvělého fotografa. Není to ovšem jednoduchá věc, v dnešní době fotí skoro každý a poznat kvalitního, spolehlivého a ještě lidsky příjemného fotografa je někdy opravdu umění. Nepodceňujte výběr, protože svatební den bohužel opakovat nelze.

To bych ale nebyla já, kdybych vám v tom vybírání trochu nepomohla a neporadila. Vyzpovídala jsem pro vás skvělého svatebního fotografa Davida Faice, který fotí pod značkou Wizardfoto.cz . Určitě se podívejte na jeho portfolio, stojí to za to!

Udělejte si kávičku, nebo dobrý čajík a užijte si rozhovor!

Davide, poraď prosím snoubencům, jak se pozná kvalitní svatební fotograf a podle čeho by měli vybírat?

Určitě podle odvedené práce. V první řadě se klientovi musí líbit styl fotografií, jelikož každý svatební fotograf má fotografie trochu jiné. Poté bych se zaměřil na reference předchozích klientů. Kvalitní svatební fotograf bude mít jistě desítky svateb ročně, takže kladných referencí by mělo být víc než dost.

Kdy by měly nevěsty začít hledat svatebního fotografa? Hned po zásnubách, když ještě neví termín, nebo až stanoví termín? Špičkoví svatební fotografové mají často termíny plné i na rok dopředu.

Vždy až ve chvíli, kdy je znám datum svatby, ale ihned po zásnubách je dobré si projít reference, definovat si styl, co od toho vlastně očekáváte a které z fotografů budete preferovat. Ve většině případů, pokud bude Vámi požadovaný termín již obsazen, tak Vám mohu doporučit adekvátní náhradu, ale kontaktovat fotografa ještě před tím nemá smysl.

Co říkáš na osobní schůzky, jsou nutné?

Osobní schůzky jsou i nejsou nutné, já je určitě upřednostňuji. Od začátku až do konce si zakládám na osobním přístupu ke každému klientovi zvlášť, každá svatba je pro mě jedinečnou záležitostí, od svatebního dne až po post produkci.

Na co vše by se nevěsty měly při schůzce zaměřit?

Na schůzce by se určitě nevěsty měly zaměřit na to, co vlastně dostanou. V jaké formě budou fotografie, jestli je fotograf posílá pouze elektronicky, nebo jestli je dostanou na nějakém mediu např. dvd nebo usb. Kolik bude výsledných upravených fotografií, neupravené fotografie většina fotografu neposkytuje. Další důležitá věc je doba dodání a samozřejmě smlouva. Většinou se s klienty scházím třeba i rok před svatbou, kdy nejsou známy všechny okolnosti, tedy ani harmonogram samotné svatby, proto vnímám komunikaci jako velice důležitou vlastnost a s klienty mám více schůzek, případně si voláme nebo píšeme.

Nejlepší fotografové mají vysoké ceny, proč tomu tak je? Vyplatí se na fotografovi nešetřit?

Rozhodně neplatí, že čím je cena vyšší, tím je práce lepší. Vždy je dobré se zaměřit na reference a prohlédnout si již realizované svatby. Extrémně nízká cena bude podezřelá, dá se očekávat málo zkušeností a nepříliš kvalitní technika a post proces. Myslím si, že svatba patří k jednomu z nejúžasnějších okamžiků lidského života, na zachování těchto vzpomínek bych zkrátka nešetřil a ani nehazardoval.

Co všechno spadá do servisu, který fotograf dodává? Co mohou, nebo by dokonce i měly, nevěsty po fotografovi požadovat?

V první řadě je to komunikace, úkolem každého profesionála je získat co nejvíce informací o prostředí, náladě a zaměření svatby, dá se díky tomu připravit na celou řadu nádherných fotek. Díky analýze informací zjistíte například, zda je v dané lokalitě prostor pro fotokoutek, který může být zajímavým doplňkem vaší svatby. Dalším dílkem skládanky je svatební den, během kterého může vzniknout celá řada neopakovatelných momentek z příprav. Fotograf by měl být sebevědomý a dostatečně organizačně schopný. V neposlední řadě schopnost reagovat na nenadálou situaci, jako je selhání techniky, špatné počasí, apod..

Předsvatební focení, ano či ne?

Za mě není potřeba, je to trend zavedený z Ameriky. Takže párové focení ano, ale vysloveně předsvatební není potřeba.

Je nutné s fotografem uzavírat smlouvu? Co by měla obsahovat?

Myslím si, že v dnešní době určitě ano. Je to pro obě strany důležité. Uvedu dva jednoduché příklady. Svatebčani by mohli přijít o fotografa, kdyby dostal např. na poslední chvíli možnost lukrativnější zakázky. Sehnat kvalitního fotografa na poslední chvíli je takřka nemožné a navíc si řádně připlatíte. Pokud si nevěsta rozmyslí měsíc před akcí, že chce, aby svatbu fotila její kamarádka, která si před měsícem koupila fotoaparát, měl by dostat fotograf adekvátní náhradu v podobě zálohy, která by měla být uhrazena při podpisu smlouvy.

Kolik se standardně platí záloha fotografovi? Co když někdo požaduje zaplacení celé částky předem?

S platbou celé částky předem nesouhlasím, měla by zde být oboustranně motivační 2. část k dokončení zakázky. Adekvátní záloha je 50%.

Co když fotograf onemocní, nebo se nemůže dostavit?

Prekérní situace, ale vše je o domluvě, klient má samozřejmě právo odstoupit od smlouvy. Většinou dojde k doporučení jiného fotografa a např. kompenzace rozdílu v ceně ze strany nemocného, nevím, nikdy se mi nestalo.  Hodně individuální.

ejděme k samotnému focení svatebního dne, co vše se v rámci celého dne fotí? Jaký časový prostor v rámci harmonogramu pro tato focení vyhradit?

Také poměrně individuální otázka. Nejvíce mých klientů preferuje celé dny, od ranních příprav až po noční fotografie s prskavkami nebo ohňostrojem. Na portrétní focení s novomanželi je dobré si vyhradit cca hodinu, samozřejmě záleží na kolik kolací se jede fotit a jaká je představa klientů. Často focení také rozdělíme na dvě menší, aby to nenarušilo průběh svatby. Většinou fotografové mají několik různých balíčků podle času a klienti si mohou vybrat, avšak většina profesionálních fotografů v sezóně od května do září upřednostňuje celé dny.

Doporučuješ focení párových fotografií v den svatby a vhodně tento čas zařadit do harmonogramu, nebo přenechat focení na den před či po svatbě? Často totiž nevěsty řeší problém, jak zabavit svatebčany při čekání na ně.

S dobrým „kecalem“ na svatbě a kvalitní organizací ani ostatní nepoznají, že jste odjeli, zde je právě prostor pro odpočinek a aktivity kamarádů. Portrétní focení novomanželů určitě v den svatby. Osobně to většinou řeším po krájení dortu s tím, že ostatní si dají kávičku a než dopijí a dojí dort, jsme zpět. Proto je velice důležité konzultovat s novomanželi harmonogram, aby bylo vše dobře naplánované. Pokud je na svatbě fotokoutek, můžou se hosté zatím zabavit tam, každá svatba je v tomto hodně individuální.

Což mě přivádí k otázce, má nevěsta sama hledat místa na focení v místě svatby, nebo je to v popisu práce fotografa?

Většina fotografů si zjišťuje, co je v dané lokalitě atraktivním prostorem k focení. Připravit se rozhodně není na škodu.

Jak postupovat v případě, že nevěsta nedostane své fotografie do předem domluveného termínu? Může se nějak bránit?

Opět hodně individuální otázka. Z jakého důvodu je nedostala? Pokud je nedostane v předem sjednaném termínu, který by měl být zřejmě uveden ve smlouvě, tak krátké prodlení lze asi po vzájemné konzultaci prominout, pak vymáhat odškodné dle smlouvy.

Co když se svatební fotografie nepovedly, stává se to?

Sto lidí, sto názorů… Budu se opakovat, ale pokud vsadíte na osvědčeného fotografa, této situaci předejdete vy sami. Pak už s tím nic moc nenaděláte, znovu se kvůli tomu vdávat nebudete (smích).

Co bys vzkázal nevěstám, které svého fotografa právě hledají?

Věnujte čas důkladnému studiu stylu a referenčních pracích jednotlivých prací a pokud máte vybráno, s podpisem smlouvy neotálejte.

Pověz nám něco o soběc. Jak jsi se dostal k této práci a co tě na ní baví?

Fotografování se věnuji cca 8 let. Převážně jsem se věnoval reportážnímu a reklamnímu focení. Svatby fotografuji zhruba 5 let a nejvíce mně na tom baví kreativita. I když jste několikrát za sezónu na stejném místě, nikdy není svatba jako svatba. Zároveň mám rád, když moje fotografie zachycují něčí příběh, u kterého jsem mohl být. K fotografování svateb zajisté patří i cestování, díky kterému se dostanu na spousty nádherných míst a to mně baví. Neřekl bych, že jsem špička v tomto oboru, znám spousty zkušenějších kolegů, jen dělám, co mně baví, což je u fotografování svateb extrémně důležité a vzhledem k tomu, že ročně fotím desítky svateb, tak to baví i mé klienty.

Lucie Roženská

Lucka poskytuje pětihvězdičkové služby v oblasti organizace svateb. Má mnoholeté zkušenosti jako event manager v různých oblastech, a to od konferencí po soukromé akce, včetně svateb. Její přesah jí umožňuje nabídnout svých klientům neotřelé, jedinečné a zcela individuální pojetí jejich svatby.