Dokonalý svatební účes – rozhovor s vizážistkou Lucií Rusovou

Jistě se shodneme na tom, že dokonalý svatební účes je nezbytný pro podtrhnutí svatebních šatů a docílení wow efektu při nástupu nevěsty. Jenže, on svatební účes je tak trochu alchimie. Proto jsem pro vás mé milé nevěsty vyzpovídala skvělou vizážistku Lucku Rusovou. Pojďme se podívat trochu pod pokličku a přijít těm tajům svatebního hair stylingu trochu na kloub! Příjemné čtení!
Kdy by měla nevěsta začít řešit kadeřnici na svatbu? Je nutné to řešit hned po stanovení termínu svatby?
 • Cca 8 měsíců před svatbou. Nejprve je důležité rozhodnout místo svatby a styl. Následně hair stylistu(HS). Poslední dobou využívají Nevěsty čím dál častěji možnost mít hair stylistu a vizážistku v jedné osobě. 
Na co by si při výběru měla dát pozor?
 • Rozmohl se nešvar nemála hairstylistů/kadeřnic, prezentování ilustračních fotografií nebo cizích prací za vlastní. Vyplatí se výběru věnovat svůj čas, prohlédnout co nejvíce reálných fotografií výsledných prací, dát na doporučení svých známých, kteří mají dobré zkušenosti s některým HS.
Měla by mít na zkoušku již představu jaký účes chce, nebo je lepší si nechat poradit?
 • Může být i nemusí.  S Nevěstou podrobně probereme veškeré podrobnosti týkajicí se svatby a vybereme ten nejvhodnější účes, který bude celkově korespondovat s vizáží Nevěsty a stylem svatby.
Jak se přesvědčit, že si vybrala správně, když zkouška je většinou až cca 2 měsíce před svatbou?
 • Zkoušku doporučuji cca 4-8 týdnů před svatbou. Je už tak kompletní představa o svatbě. Volba účesu a líčení je důležitým neposledním detailem, který bude rozhodnut. Pokud ovšem Nevěsta po zkoušce přeci jen změní šaty nebo volbu účesu,je samozřejmostí další možná svatební zkouška.
Jak by měla nevěsta postupovat při výběru vhodného účesu na svatbu?
 • Důležitým měřítkem je styl svatby a šaty, aby účes dokonale dotvářel celek. Pokud si Nevěsta s kratšími, nebo vlásky s malým objemem, vybere bohatý účes, nemusí brát na tuto skutečnost ohled. Pro objem i délku vlásků se používají clip-in vlasové příčesky z pravých vlasů. Stačí mít jen alespoň minimálni představu a co rozhodně Nevěsta při tvorbě účesu nevyžaduje.
Ovliňují šaty volbu účesu? Měla by nevěsta tedy počkat, než si vybere ty pravé?
 • Zcela jistě ano. Pokud má vše dokonale ladit, je bezpodmínečně vhodné mít představu o svatebních šatech. Na svatební zkoušky doporučuji mít s sebou foto ze zkoušky šatů.
Jsou nějaké typy účesů, které na svatbu vyloženě nedoporučujete a proč?
 • Záleží na typu vlasů, pokud si např. Nevěsta s rovnými, dlouhými, zdravými, těžkými vlasy, vybere rozpuštěné vlny, v deštivém svatebním dni, je největší pravděpodobnost, že vlny přes veškeré úpravy a fixování, přeci jen povolí. Jinak se meze fantazii nekladou.
Co když nevěsta přijde s jasnou představou a nakonec při zkoušce zjistí, že jí ten účes nesluší?
 • I jasná konkrétní Nevěstina představa o účesu je možná uzpůsobit na míru. 
Jste schopná to rozpoznat již od pohledu? Třeba podle tvaru obličeje, či právě střihu svatebních šatů?
 • Ano, většinou už od prvního pohledu na klientku a její šaty, si vybavím účes přesně pro Nevěstu.
Jak docílíte toho, aby účes vydržel celý den? Je na to nějaký fígl?
 • Kvalitní stylingový materiál, technika, fixace, krok za krokem tvoří dokonalou harmonii.
Co dělat když prší nebo sněží? Jak účes ochránit?
 • Stylingové přípravky, které používám jsou anti-frizz, chrání před vlhkostí, pomáhají chránit před UV zářením. Pokud by ovšem měla Nevěsta vybraný volný účes, v takovém počasí, při venkovním obřadu, je možné mít záložní alternativu účesu pro deštivý den.
Co když nevěsty nesnáší lak, nebo mají alergii na nějaké přípravky?
 • Veškeré úpravy se musí uzpůsobit Nevěstě na míru. Pokud je na nějaké přípravky alergická, je důležité použít jiné hypoalergenní produkty.
Stačí si umýt hlavu večer, nebo je nutné ji mít umytou čerstvě, tj. nejlépe před vaším příchodem?
 • Vlásky doporučuji umýt den před, ne v den svatby. Nezatěžovat  je zbytečně příliš kondicionerem a stylingovými přípravky. Lépe se tak upravují.
Přeci jenom svatební účes je pro vlasy trochu zátěž, je dobré vlasy na to nějakým způsobem připravit? Jak?
 • Záleží samozřejmě na volbě a propracovanosti účesu. Spíše bych se věnovala péči o vlásky druhý den po svatbě. Před svatebním dnem bych návyky neměnila.
Co dělat večer, když si nevěsta účes rozdělává? Má si na něco dát pozor, nejlépe vlasy hned umýt? Něčím ošetřit?
 • Nejprve odstranit pérka, sponky, gumičky, vycpávky,případně clip-in příčesky. Vlásky následně rozčesávat od konečků postupně ke kořínkům. Vlásky nejlépe umýt následující den.
A co závoj, ovlivní nějak volbu účesu?
 • U závoje je důležité umístění, zda má být jen okrasným detailem nebo bude plnit i svou funkčnost.
Kolik času by si měly nevěsty rezervovat ve svatební den právě na účes?
 • Potřebný čas ve svatební den se určí přesně na zkoušce po výběru účesu.
Ne, že bych něco podobného chtěla přivolávat, nebo to Vám či nevěstám přála, ale je dobré být připravena dopředu na všechny situace. Co když onemocníte?
 • Naštěstí taková situace nikdy nenastala, podporuji pro jistotu svou imunitu doplňky stravy. Pokud by ovšem taková situace přeci jen nastala a nebylo by možné ani pracovat v roušce, je samozřejmostí zajistit adekvátní zástup, který poučím o všech postupech a použitých materiálech.
Nevěsty chtějí být ve svůj velký den krásné a proto je na Vás kladen opravdu velký tlak, aby vše dopadlo na jedničku? Jak to zvládáte?
 • Sama jsem perfekcionosta a kladu na sebe neustále velmi vysoké nároky. Profesionál by na sobě rozhodně neměl dát znát sebemenší nervozitu nebo stres. Ve své pokoře jsem i po letech praxe před každou svatbou malinko nervózní, aby vše bylo dokonalé, ale jakmile začnu pracovat, veškerá nervozita se vytratí a užívám si kouzlo svatebních okamžiků. Jsem tu od toho, aby se nevěsta cítila jedinečně, krásně a klidně ….
Kde se inspirujete a hledáte nové trendy?
 • Ráda zapojuji svou fantazii a kreativitu. Inspiruje mne okolí, mé klientky – každá je jedinečná a krásná… A v neposlední řadě se inspirují trendy a technikami v zahraničí. 
Když už jsme u těch trendů, jaké jsou trendy které přinese příští svatební sezóna?
 • Svatebním účesům vládne stejně jako v minulé sezóně přirozenost a živé květy. Jen květinové věnečky střídají jemné živé květinové ozdoby, jako např. Gypsophila (nevěstin závoj)
Něco o Vás Luci, jak jste se dostala k této práci? Co Vás na ní baví a jak jste se dostala mezi špičku v tomto svatebním odvětví? 
 • Od dětství jsem byla spíše za ošklivé káčátko, než malou princeznu. Časem jsem se začala zajímat jak s nedokonalostmi ve vzhledu pracovat, pomocí make-upu, různých úprav účesů, celkového stylingu. Po období sbírání zkušeností a znalostí se z mé záliby stala vysněná práce. Práce, která stojí za všechna odříkání, probdělé noci, stálé vzdělávání se a nemalé investice. Neustále postupuji dále, učím se novým trendům, technikám, věnuji se marketingu a plním si svůj sen. Sen pomáhat ženám, aby byly krásnější a cítily se být princeznami. Nevěstám plnit jejich sny o jednom z nejdůležitějších dni v jejich životě a pomáhat ženám být nejen krásnější, ale aby se cítily jedinečné. 

Doufám, že se vám mé milé nevěsty článek líbil. Já jsem se do Lucky pro její přístup přímo zamilovala! Možná to bude i tím, že stejně jako já chce postkytovat svým klientkám jen pětihvězdičkové služby. Pokud jste na tom stejně, a chcete pro sebe jen to nejlepší, neváhejte prozkoumat také její webové stránky! https://www.salonmichelska.cz/svatebni-make-up-hair-style/

Lucie Roženská

Lucka poskytuje pětihvězdičkové služby v oblasti organizace svateb. Má mnoholeté zkušenosti jako event manager v různých oblastech, a to od konferencí po soukromé akce, včetně svateb. Její přesah jí umožňuje nabídnout svých klientům neotřelé, jedinečné a zcela individuální pojetí jejich svatby.