Jaký je a byl jejich účel? Tradice hraní svatebních her je opravdu hodně stará, nikdo dnes již nedokáže určit přesné datování. Ovšem jejich význam byl jasný. Dříve se věřilo, že pokud svatebčané dostatečně v dobrém pomučí a prozkouší novomanžele, zlým duchové se nad novomanželi slitují a nechají je na pokoji. Z tohoto důvodu také auta na svatbách troubí a chystají se různé bláznivé a veselé dekorace. Vše má jediný důvod a závěr, tedy odpudit zlé duchy.
Svatební hry však dnes slouží pro pobavení svatebčanů a novomanželů. Ty tak nejčastěji dokazují jak dobře se znají. Mnoho svatebních her je právě zaměřeno na vzájemném poznávání novomanželů. Svatební hry mohou být také využity k vyplnění prostojů, které během svatebního dne vzniknou. Při večerní zábavě pak mohou být využity při přestávkách živé kapely či DJ. A nejen to, mohou také samozřejmě pomoci odbourat prvotní nesmělost a rozpaky v komunikaci mezi lidmi, z nichž velká část se na svatbě vidí poprvé a umožní jim tak se navzájem lépe poznat. Pokud tedy nechceš nechat zábavu volně proudit, nebo chceš mít pro případné právě nesmělé prvotní fáze v záloze náhradní plán, můžeš se inspirovat vybranými nejčastějšími svatebními hrami, které ti hned popíšu v následujících řádcích. Ještě však před tím ti doporučím, aby sis případně ty hry se kterými souzníš řádně přichystala, včetně všech potřebných rekvizit a to i v případě že se jedná pouze o záložní plán. Ve svatební den, pak již nebudeš mít na nic takového čas ani myšlenky. Také je dobré před každou hrou svatební nějak motivovat. Nemusí se jednat o žádné věcné ceny. Vítězka může získat sólový tanec se ženichem, vítěz s nevěstou nebo můžeš svatebčany motivovat samozřejmě jídlem, kterého je na svatbě vždycky dost, třeba marcipánová figurka nevěsty či ženich z dortu, pitím. Pokud chceš rozdávat ceny, tak je třeba je mít také dopředu připravené. Nezapomeň také připravit podrobný popis her pro moderátora večera či soutěží. Jeho úkolem je totiž nejenom soutěž moderovat a dělat z ní nezapomenutelný zážitek, ale tako a to hlavně hru svatebčanům vysvětlit. Ale pozor! Nezapomeň také analyzovat, jaké lidi na svatbě máš, je třeba aby mezi svatebčani byl alespoň malý vzorek exhibicionistů a hračiček, kteří dokáží ostatní strhnout.
Tak a teď už pojďme na ty svatební hry samotné, jaké že máš možnosti volby?
Nejčastější jsou dvě klasické hry, kterou se dnes již staly si troufám říci svatebními tradicemi a již je skoro nikdo ani se hrami nespojuje. Jsou to házení svatební kyticí a sundávání podvazku nevěstě. Jsou to hodně profláknuté tradice, které snad již ani není nutné popisovat. Ale přeci jen pro pořádek to udělám.
Nevěsta, nejčastěji svědkyně či svědek, případně jiný koordinátor svatby svolají všechny svobodné dívky a ženy a nechají je vytvořit hlouček. Ty pak z pozice nevěsty se k nim otočíš zády a hodíš směrem k nim svou svatební kytici. Která ze slečen kytici chytí, ta se dle pověry do roka vdá. Má rada je, pokud si nechceš zničit kytici vlastní, nebo si ji chceš z jakéhokoliv důvodu ponechat, nechej si pro může si pro tuto příležitost udělat náhradní, ta může být klině i menší a levnější než ta originální. Ujisti se ovšem, že mezi svatebčany máš dostatek svobodných dívek ve věku na vdávání.
V tomto případě se svolají tentokrát svobodní muži na jedno místo. Ty si sedneš na židli a ženichovi se můžou nechat svázat ruce. Bez pomocí rukou ti pak musí ženich sundat podvazek. Po úspěšném dokončení úkolu ho odhodí za sebe, kde jsou již muži v očekávání, a kdo z přítomných mužů jej chytí, ten se také dle tradice do roka ožení. Většině mužů se ovšem do této svatební hry nechce. Doporučuji tedy dopředu dobře zvážit zda je tvůj vyvolený ochotný tuto hru hrát, případně zda má dostatek kamarádů, kteří jsou schopni ho k tomu vyprovokovat.
Další hry, které by se hodily, na tvou svatbu si můžeš vybrat z následujícího výčtu. U těchto her však již doporučuji, abys určila buď jednoho, nebo více organizátorů. Nebudeš mít tak s touto části příprav žádné starosti a v den svatby se zaručeně pobavíš, protože hry budou pro vás překvapením.
Různé části těla, které můžete vzájemně jeden na druhém poznávat jsou popsány níže. Rada však je, dodržet pořadí vy budete po sobě hádat. Např. pokud zvolíte postup, kdy nejprve hádáš ty nějakou část a poté ženich stejnou, nebo podobnou část na tobě, o zábavu bude jistě postaráno. Svatebčané se budou válet smíchy a vy dva si také užijete trochu legrace při poznávání toho, koho sis vzala. Třeba zjistíš, že svědek má zadeček hezčí. J
Variant částí těla, které můžete vzájemně hádat je mnoho, může to být například hrudník, noha, ruka, zadeček, hlava, uši, kotník a podobně. Vždy se přidává k tobě či ženichovi další libovolný počet žen či mužů. Případně kombinací, pokud to podpoří zvýšení výsledného zábavného efektu. Podrobný popis dávám jen k některým nejčastějším.
Nevěsta se odvede stranou a zavážou se jí oči. Potom se vybere libovolný počet mužů včetně ženicha a ti se posadí do řady vedle sebe na židle. Nevěsta má za úkol najít svého novomanžela dle jeho hrudníku. Svatební hosté mohou nevěstu povzbuzovat, mohou ji také napovídat, ale rovněž ji mohou plést. Organizátor by měl trochu při hledání pomoct. Bylo by dobré, kdyby nakonec svého manžela opravdu našla, i když s pomocí.
V tuto chvíli je dobré říct, že teď je na řadě ženich, aby našel svoji nevěstu mezi ostatními ženami. Většinou začne smích a nejistota u žen, že by je ženich měl poznávat dle hrudníku. Po chvilce je tedy nutno říci, že tedy ženich bude hádat svoji nevěstu dle její nohy, lýtka. Pro rozproudění zábavy je možné, ve chvíli kdy jde ženich stranou, aby si nechal zavázat oči, posadit k ženám jednoho muže. Následující hledání, které by opět mělo být povzbuzováno, tak pro ženicha nebude tak snadné. J
Zde je vhodné před začátkem hry sundat prstýnky a jiné šperky, nebo pokud chcete úkol ještě ztížit, vzájemně je prohoďte. Když k ženám postavíš tajně nějakého muže, je o zábavu vždy postaráno.
Pokud se domluvíte na poznávání ženicha podle hlavy, můžete pro větší legraci všechny muže nějak zamaskovat. Dát jim na hlavu brýle, čepice, šátek, apod.
Nevěsta a ženich si obují po jedné kolečkové brusli. Nohy s bruslemi se jim svážou dohromady. Úkolem pak je dostat se do předem určeného cíle podle označené trasy. Cestou musí překonat různé překážky–něco přeskočit, podlézt, něčemu se vyhnout. Úkoly mohou být různé – novomanželé musí něco brčkem vypít, něco třeba i nedobrého sníst i bez pomoci rukou. Nevěsta musí zatlouct, ženich musí přebalit nebo vykoupat panenku a podobně. V této hře se nápadům meze nekladou a určitě si dej pozor, komu svěříš tuto hru na přípravu. Škodolibost je zde totiž téměř zaručená. J
Pokud jste oba milovníci běžek nebo běžky naopak nesnášíte, můžeš si nechat vyrobit ze starých běžek běžky pro vás. Označit trasu, udělat překážky a hurá na netradiční závod.
Nevěsta soutěží s jinou ženou nebo ženami v páru. Úkolem žen je poslepu najít tři kolíčky, které jsou přichyceny na různá nepředvídatelná místa ženichova nebo jiného muže oblečení, jako jsou např. tkaničky od bot, límeček, klopa apod. Ten, kdo nejrychleji najde všechny kolíčky, vyhrává.
Pokud kuchyň nepatří zrovna k tvým oblíbeným místům, můžou si tě svatebčané trochu vyzkoušet. Do plastových sáčků se nasype deset různých bílých substancí, jako např. mouka, sušené mléko, prášek do pečiva, cukr, škrob, prášek na praní apod. Nevěsta je poté požádána, aby je správně pojmenovala. Aby to neměla tak těžké, mohou se jí rozdat kartičky, na kterých je napsáno, co v každém pytlíku je a nevěsta je musí pouze správně přiřadit.
Aby z toho ženich nevyvázl tak lehce, je zde jedna pokračující kuchyňská hra i pro něj. Nevěstě se přiváže zástěra, na které je přichyceno deset různých kuchyňských pomůcek a nádobí. Nevěsta se musí minutu procházet po sále, pak odejde a ženich si musí vzpomenout na všechno nádobí a pomůcky. V případě naprosté nouze mu hosté mohou pomoci. Na konci hry si nevěsta může zástěru odnést domů na památku. Také pak koordinátor může požádat všechny hosty, aby se jí na zástěru podepsali.
Nevěstě je předáno vajíčko, nejlépe syrové, a ta jej musí bez pomoci ženicha protáhnout z jedné jeho nohavice do druhé bez toho, aby vajíčko rozbila. Tato zkouška prý prokazuje jemnost novomanželky.
Dvojicím na tanečním parketu se přivážou ke kotníkům pánů nafouknuté balónky. Když začne hrát muzika, dámy se snaží propíchnout jiným tanečníkům balónky svými podpatky. Kterému páru balónek praskne, musí z kola ven. Vyhrává pár, který balónek nejlépe ochrání.
Doprostřed parketu se dají židle, nejlépe do kruhu, část na sezení směřuje ven. Počáteční počet je vždy o jednu menší, než je tančících párů. V párech se tančí kolem židlí, když přestane hudba hrát, musí si pánové sednout na židli a dámy na jejich klín. Ten muž, který nebude dostatečně rychlí a žádnou židli neukořistí, vypadává ze hry společně se svou partnerkou. Po každém kole se ubere jedna židle a tančí se dál. Je dobré střídat rytmy hudby. Nakonec zůstanou na parketu páry dva a vyhrává pár, který si sedne jako poslední.
Hru je možné ještě zlepšit tím, že moderátor může tančícím zadávat různé úkoly – například. „Pánové, vaše partnerka je unavena, musíte ji vzít do náručí.“ Také můžete různě přerušovat hudbu, abyste soutěžícím sdělili nové úkoly – a zvýšili mezi nimi napětí.
Při tanci v páru se dá mezi čela obou partneru pomeranč, jablko, vajíčko (nejlépe neuvařené). Úkolem tanečních párů je tentokrát udržet předmět po celou dobu tance. Během tance tedy nesmí spadnout na zem. Pokud tančí s jablíčkem, můžou se do něj oba současně zakousnout. Cílem hry je udržet danou věc mezi čely například i při změně tanečního rytmu bez pomoci rukou. Každý pár, kterému věc upadne, vypadne ze hry. Vyhrává nejdéle tančící pár.
Tuto hru zahajuje organizátor, kdy jednomu z mužů položí na hlavu klobouk. Během tance se každý tanečník snaží klobouku zbavit tím, že ho nasazuje na hlavu jinému. Klobouk se u nikoho nesmí zdržet příliš dlouho. Na znamení organizátora hudba přestane hrát. Pár, u kterého je v tu chvíli klobouk, vypadává ze hry.
V tomto případě je nutné si doma předem připravit pytel, do kterého se dají věci, jako například hodně staré oblečení, paruky, bryndáky, čepice, atd. Během tance, kdy je parket nejvíce plný, vysvětlete hru a nenechte nikoho odejít. Spusťte hudbu a nechte pytel mezi přítomnými kolovat. Může se házet, posílat po zemi, apod. Když hudba přestane hrát, musí ten, kdo má pytel v ruce, zalovit a vytáhnout si nějakou věc. Nesmí se dovnitř dívat a ani se nesmí v pytli přehrabovat. To, co si vytáhne, si pak na sebe musí obléknout.
Všichni tančí a organizátor je začne nenápadně směrovat, aby vytvořili kruh. Sám si stoupne doprostřed a do ruky si vezme dlouhý smeták. Ztlumí hudbu a hru vysvětlí. V okamžiku, kdy smeták pustí, vykřikne něčí jméno. Dotyčný musí rychle zachytit smeták dřív, než spadne na zem. Kdo to nestihne a smeták sebou praští o zem, musí dát fant. Tato hra lze využít i pro výběr penízek. Fant může být pětikoruna, desetikoruna či více.
Další typy svatebních her jsou takové, do kterých se může zapojit každý ze svatebčanů, a je téměř zaručeno, že se na tvé svatbě nikdo nebude nudit. Tyto svatební hry můžeš organizovat společně s ženichem a trochu si tak odpočinout od běhání mezi příbuznými nebo zařizování jiných věcí. Tyto hry zároveň poskytují dobrý prostor pro seznámení příbuzných či přátel, kteří se třeba ještě nikdy neviděli.
K této hře jsou zapotřebí obyčejné papíry, na které se napíše jméno hosta. Hra začíná tak, že se tyto papíry náhodně rozdají všem svatebčanům tak, aby měl každý jiné než své jméno. Na každém stole je nutné mít připraveny pastelky. Hosté musí najít osobu napsanou na svém papíře a nakreslit ji. Díky této hře, se hosté poznají veselou a nenásilnou formou. Po skončení hry se papíry posbírají, a pak se mohou vystavit na viditelném místě, aby se všichni podívali a pobavili se výtvory druhých. Pro tebe a novomanžela, tak zůstane vtipná a originální památka na váš velký a nezapomenutelný den.
Touto hrou si můžete otestovat, jak dobře vás svatebčané znají. Je potřeba vytvořit dva týmy se stejným počtem svatebčanů (třeba i se stejným součtem jejich věků). Na hromadě musí být připravené balónky, které v sobě ukrývají otázku ohledně novomanželů (kdy a jak jste se poznali, jak dlouho spolu bydlíte, jaký sport oba děláte či neděláte, apod.). Jeden hráč z každého týmu vyběhne tam, kde jsou balonky umístěny, jeden z vybraných balónků musí prasknout a vytáhnout papírek s otázkou. Na otázku týkající se novomanželů musí odpovědět. Odpovědi se pak zapíšou a soutěžící běží zpátky ke svému týmu a běží další hráč. Tým, který odpověděl na všechny otázky správně, vyhrává. Zohlednit se může i čas, který týmům trvalo ke splnění úkolu nebo soutěžíte-li na rychlost, tak počet odpovědí.
Na parketu se vytvoří kruh, ve kterém stojí vždy střídavě muž a žena. Ty jako nevěsta si dáš na nos krabičku od zápalek a předáš je sousedovi. Krabička nesmí upadnout na zem. Tomu, komu upadne na zem, opouští parket. Poslední dvojice, která zůstane na parketě – vyhrává a musí se vášnivě políbit (bez ohledu na pohlaví). Na konci kruhu by měl být tvůj novomanžel.
Tato svatební hra je určena především pro manželské dvojice, včetně tebe a novomanžela. Všichni se postaví zády k sobě tak, aby na sebe navzájem neviděly. Je dobré když se před tím promíchají. Každá žena, musí najít svého manžela tak, že pouze vykřikne: „Kde je můj miláček?“ bez toho, aby řekla jeho jméno. Ozvat se musí pravý manžel. Zdrojem velkého veselí je samozřejmě situace, kdy odpoví nesprávný manžel. Ti, kteří najdou svůj protějšek, mohou hru opustit, zatímco ostatní pokračují tak dlouho, dokud se navzájem nenajdou.
Několik vybraných párů včetně vás v roli novomanželů stojí na startu, ruce mají za zády a mezi sebou přidržují těly balónek (nejlépe napuštěný heliem). Soutěžící páry se musí co nejrychleji dostat na druhou stranu tanečního parketu, aniž by ztratili nebo poškodili balonek. Pro stěžení, které by určitě bylo vhodné, se do jejich dráhy mohou dát stoly, které musí přelézt nebo podlézt, na zem rozsypat věci, na které se nemůže šlápnout a podobně.
V dnešní době začíná být kvíz velice populární na každé svatbě. Je to zkouška svatebčanů, jak moc znají novomanžele. Je to hra, která by se měla dopředu promyslet a připravit. Každý dostane arch na odpovědi, kterých může být neomezeně mnoho a pokud připravíte i netradičně zábavné otázky, rozhodně nikomu nebude tato zábava vadit. Otázky můžeš číst ty případně se s novomanželem v roli moderátora můžete střídat, nebo vše přenechat organizátorovi svatby, případně někomu ze svatebčanů, který se nebojí k otázkám připojovat nejen pravdivé komentáře. Otázky mohou být stejného typu jako ve hře balónky s tajemstvím typu, kde jste se seznámili, jak dlouho spolu bydlíte, jaký sport máte nebo nemáte oba rádi, ale třeba i, jaký přírůstek do rodiny byste chtěli (a nemusí jít pouze o miminko).
Obdobně mohou i svatebčané připravit kvíz pro vás. Ty se spolu s novomanželem posadíš ke svatebnímu stolu tak, abyste každý seděli na jedné straně. Na které pak budete psát odpovědi. Bylo by dobré vymyslet způsob zaznamenávání odpovědí takový, aby se po vyplnění kvízu daly odpovědi jednoduše porovnat a bylo tak hned krásně vidět, zda jste se shodli ve všech odpovědích. Otázky mohou být jakéhokoliv typu, na barvu tvého zubního kartáčku, na nejdivočejší přání snoubence nebo o vaší poslední společné dovolené. Je třeba, aby otázky připravoval někdo, kdo vás oba již dlouho zná, případně dva lidé, kteří znají dobře každý jednoho z vás. Otázky byste neměli dopředu vědět.
Některé hry jsou vhodné pro získání finančního příspěvku ať už na svatbu či svatební cestu. Tradice vybírání peněz se ne už v tak hojné míře dodržuje dodnes. Pokud novomanželé ovšem nepožadují od svatebčanů pouze finanční dary.
Pokud chceš ovšem tyto svatební hry zařadit na seznam večerní zábavy, je dobré mít vždycky na paměti, že se peníze vybírají skutečně jenom pro zábavu. Nejde ti o konečnou částku, ale o pobavení svatebčanů! V případě, že tím chceš získat nějakou velkou finanční sumu cíleně, pak vol jiný způsob, např. finančních darů. Atmosféru při vybírání dělá výběrčí, proto záleží, jakou formou to podá. Většinou se říká, že se vybírá na nevěstu – kdo si při sólu pro nevěstu s nevěstou zatančí, dává peníze na talířek. Do střevíčku zas sbírá někdo z ženichových kamarádů – ten odcizí nevěstě střevíc a rozpoutá jeho dražbu. S tím by však měla nevěsta souhlasit, neboť o střevíček by nakonec přijít opravdu měla. Peníze se vždy dávají nevěstě.
Jedná se o oblíbený svatební žert. Svatební veselí přeruší příchod chudé dívky – velice spoře oděná žena, dobré by bylo, kdyby nikdo na první pohled nepoznal, kdo to opravdu je, s dítětem v náručí. Ta nařkne ženicha, že s ním má ono dítě a začne mu vyčítat, že ji podvedl. Poté začne obcházet přítomné hosty, aby na nebohé dítě přispěli. Ti by měli začít strkat peníze přímo do zavinovačky. Nakonec žena strčí zavinovačku s dítětem ženichovi se slovy, ať se o něj postará sám a uteče.
Podobně může vaši svatbu navštívit cikánka, která za úplatu věští svatebčanům jejich osudy, a to z ruky, karet nebo skleněné koule, kterou má s sebou. Tato hra je skutečně zábavná, ujme-li se jí někdo, kdo zná přítomné svatebčany. Vybrané peníze by měli putovat k novomanželům.
Nevěsta si vyhrne svatební sukni a svědek ji sundá střevíček, se kterým pak obchází svatebčany a vybírá penízky do střevíčku. Tato hra by měla podle tradice novomanželům přinést hojnost a dostatek peněz v manželství.
Pro tuto hru je potřeba, abys doma prohledala skříně a našla staré nepoužívané věci, např. dupačky, které jsi nosila, když si byla malá, oblíbený hrneček, prošoupané bačkůrky, bryndák, žákovskou knížku, starý parfém, apod. Svatební koordinátor nebo svědek pak tradičním způsobem draží tyto „vzácné kousky“ s počáteční vyvolávací cenou, která může začínat např. na symbolické koruně. Výtěžek z této svatební hry pak obdržíte opět vy. Je dobré pro zvýšení atraktivity nabízených zbytečností se domluvit třeba s družičkami, aby zboží předváděly s vtipnými postřehy, co ta daná věc třeba zažila – trapasy apod.
Předem se nakoupí či nějak získají různé laciné věci a udělá se jejich seznam, který by měl motivovat svatebčany, aby si nakoupili. Takže pokud budeš mít lístek v hodnotě 32 Kč, můžeš tuto cenu nazvat např. prohlídka Prahy. Pokud budeš mít špagety, nazvi tuto hodnotnou cenu jako eurovíkend do Benátek. Pytlík strouhanky pak zase může být puzzle master level. A podobně, nápadům se meze nekladou.
Posledním typem her, jsou předem domluvené scénky, které ovšem nedoporučuji pro každou svatbu. Předem si promysli, jaké složení hostů máš, a zda to všichni jsou schopni přijmout s humorem. Nechceš přeci pohoršené babičky uklidňovat a vysvětlovat, že šlo pouze o žert.
Během hostiny svědek učiní prohlášení stylem: „Protože je už nevěsta vdaná, žádám všechny, kdo má klíč od jejího bytu, aby ho odevzdali.“ Vstanou všichni přítomní muži včetně jednoho číšníka a odevzdají klíč do košíku. Když přijde na řadu výzva na klíče od ženichova bytu, jediný, kdo odhodí klíč, bude jiný muž a starší dáma.
Podobných her na internetu najdeš spousty, plus samozřejmě dalších, které se mi do tohoto výčtu už nevešly.
Samozřejmě nejenom svatební hry mohou zpestřit večerní zábavu. Hodně rozšířené jsou teď i svatební ohňostroje, případně vypouštění lampionů štěstí, na které mohou svatebčané napsat přání novomanželům. Velmi jsou teď i rozšířené svatební „fotokoutky“. Kde se mohou svatebčané novomanželům zvěčnit a to i s předem připravenými vtipnými rekvizitami. Fotky pak mohou rovnou lepit do svatebního alba hostů a připsat k tomu novomanželům věnování.
Velmi pěknou aktivitou je také malování společného obrazu novomanželům, ať už na bílé plátno či na předem připravený svatební strom. Pro inspirace můžeš sáhnout také na klasické firemní či jiné akce a oslavy. Zábavu lze zpestřit také kouzelníkem, ohnivou show, barmanskou show, hodně oblíbenou bubble show (ocení především dětské publikum) a všelijaké řízené ochutnávky. Možností je opravdu spousta.